Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea colectiva

Am lucrat la un magazin 3 persoane , am fost date tote 3 in somaj , avem dreptul la salarii compensatorii ESTE OBLIGATORIU SA LE PRIMIM sau nu.De la data incetarii activ in cat timp le putem primi
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Potrivit art.78 alin.1 din CCMN, la incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.