avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cine imi poate spune
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cine imi poate spune

De cand Legea nr 298 / 2008 a fost suspendata si pana cand
Cel mai recent răspuns: Mircea Teis , Avocat 16:51, 7 Decembrie 2010
Prin Decizia Nr. 1258 din 8 octombrie 2009 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a prevederilor Legii nr. 298/2008 privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului sau de reţele publice de comunicaţii, precum şi pentru modificarea Legii nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protecţia vieţii private în sectorul comunicaţiilor electronice, Curtea Constitutionala a admis excepţia de neconstituţionalitate ridicată de Comisariatul pentru Societatea Civilă în Dosarul nr. 2.971/3/2009 al Tribunalului Bucureşti - Secţia comercială şi constată că dispoziţiile Legii nr. 298/2008 privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului sau de reţele publice de comunicaţii, precum şi pentru modificarea Legii nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protecţia vieţii private în sectorul comunicaţiilor electronice sunt neconstituţionale.
Decizia este definita si general obligatorie.
Mai pe scurt, Legea nr. 298/2008, nu este suspendata ci este abrogata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Convorbiri personale Ionut1710 Ionut1710 Buna seara ? Ma intereseaza daca conținutul unei convorbiri telefonice este stocat undeva . Stiu ca data ,respectiv locul interlocutorilor se pot afla dar ... (vezi toată discuția)
Lista inregistrari apeluri telefonice BVFlorina BVFlorina Am depus la Parchet o plangere penala pentru hartuire si amenintare intrucat din luna ianuarie 2014 primesc sms-uri de pe doua cartele telefonice. M-am ... (vezi toată discuția)
Accesare date de trafic in proces civil alexeey alexeey Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca intr-un proces civil, una din parti (persoane fizice) poate cere accesarea datelor de trafic (drept proba). Prin \"date ... (vezi toată discuția)