Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi

Webinar Premium LIVE: Riscuri și obligații privind combaterea spălării banilor. Joi, 1 Iulie, de la ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cine imi poate spune
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cine imi poate spune

De cand Legea nr 298 / 2008 a fost suspendata si pana cand
Cel mai recent răspuns: Mircea Teis , Avocat 16:51, 7 Decembrie 2010
Prin Decizia Nr. 1258 din 8 octombrie 2009 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a prevederilor Legii nr. 298/2008 privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului sau de reţele publice de comunicaţii, precum şi pentru modificarea Legii nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protecţia vieţii private în sectorul comunicaţiilor electronice, Curtea Constitutionala a admis excepţia de neconstituţionalitate ridicată de Comisariatul pentru Societatea Civilă în Dosarul nr. 2.971/3/2009 al Tribunalului Bucureşti - Secţia comercială şi constată că dispoziţiile Legii nr. 298/2008 privind reţinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului sau de reţele publice de comunicaţii, precum şi pentru modificarea Legii nr. 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protecţia vieţii private în sectorul comunicaţiilor electronice sunt neconstituţionale.
Decizia este definita si general obligatorie.
Mai pe scurt, Legea nr. 298/2008, nu este suspendata ci este abrogata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Convorbiri personale Ionut1710 Ionut1710 Buna seara ? Ma intereseaza daca conținutul unei convorbiri telefonice este stocat undeva . Stiu ca data ,respectiv locul interlocutorilor se pot afla dar ... (vezi toată discuția)
Lista inregistrari apeluri telefonice BVFlorina BVFlorina Am depus la Parchet o plangere penala pentru hartuire si amenintare intrucat din luna ianuarie 2014 primesc sms-uri de pe doua cartele telefonice. M-am ... (vezi toată discuția)
Legea 82/2012 a fost abrogata ? Andrei27111998 Andrei27111998 Buna seara ! As vrea sa stiu daca firmele de internet / telefonie mobila mai sunt obigate / mai pot sa furnizeze politiei date cum ar fi IP , nr. cu ... (vezi toată discuția)