Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare pe un post defiintat la restructurare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare pe un post defiintat la restructurare

se pot promova functionarii publici pe clasa I dupa ce acele posturi care au fost desfiintate in urma aplicarii OUG 63/2010?Este vorba de un post care s-a desfiintat iar dupa 2 luni s-a promovat o persoana care a absolvit facultatea.
Ce treaba au functiile publice desfiintate conform OUG 63 cu promovarea la absolvirea studiilor? In acest caz, nu se creeaza o functie publica noua, ci se transforma cea ocupata deja de persoana care a absolvit studiile superioare intr-o functie publica clasa I (numarul total de functii publice din institutie nu se modifica).
Faceti confuzie, promovarea in clasa la functionarii publici de executie se face prin transformarea postului ocupat de persoana respectiva nicidecum pe alt post.

H.G.nr. 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea şi dezvoltarea carierei funcţionarilor publici

ART. 122
(1) Pentru promovarea în grad profesional şi promovarea în clasă nu este necesară existenţa unei funcţii publice vacante.

Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici

ART. 68
(1) În urma dobândirii unei diplome de studii de nivel superior, funcţionarii publici de execuţie au dreptul de a participa la examenul organizat pentru ocuparea unei funcţii publice într-o clasă superioară celei în care sunt încadraţi, dacă studiile absolvite sunt în specialitatea în care îşi desfăşoară activitatea sau dacă autoritatea ori instituţia publică apreciază că studiile absolvite sunt utile pentru desfăşurarea activităţii.
(2) Promovarea în condiţiile alin. (1) se face prin transformarea postului ocupat de funcţionarul public ca urmare a promovării examenului.