Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare in treapta superioara functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare in treapta superioara functionar public

am absolvit facultatea de stiinte juridice si administrative brasov, specoalitatea administratie publica si lucrez la primarie de comuna de 20 de ani.dupa terminarea studiilor si obtinerea diplomei de licenta am depus cerere pentru promovare si nu mi s-a dat nici un raspuns la ea.In urma discutiilor cu primarul m-a tot dus cu vorba si a venit legea salarizarii unice si am constatat ca am pierdut niste drepturi . va rog sa-mi spuneti ce mai este de facut.va multumesc
legea nr.188/1999
" ART. 68
(1) În urma dobândirii unei diplome de studii de nivel superior, funcţionarii publici de execuţie au dreptul de a participa la examenul organizat pentru ocuparea unei funcţii publice într-o clasă superioară celei în care sunt încadraţi, dacă studiile absolvite sunt în specialitatea în care îşi desfăşoară activitatea sau dacă autoritatea ori instituţia publică apreciază că studiile absolvite sunt utile pentru desfăşurarea activităţii.
(2) Promovarea în condiţiile alin. (1) se face prin transformarea postului ocupat de funcţionarul public ca urmare a promovării examenului.
(3) Promovarea în clasă nu se poate face pe o funcţie publică de auditor sau de consilier juridic."
Pentru a se putea organiza concurs de promovare, trebuia ca functia publica sa fie rezervata in vederea promovarii, prin planul de ocupare al functiilor publice. :)
Studiati va rog si H.G. nr.611/2008, prevederile referitoare la promovarea in clasa. :)