Forum Discuţii juridice Executare silită contract de inchiriere-titlu executoriu?
Discuție deschisă în Executare silită

contract de inchiriere-titlu executoriu?

In caz de nerespectare a clauzelor unui contract de inchiriere a unui spatiu comercial in care este inserat un pact comisoriu de gradul IV, acesta devine titlu executoriu ?

Am aflat un raspuns pe care il si scriu ca sa nu ramana in aer intrebarea mea.

E necesar sa soliciti instantei de judecata sa constate rezilierea de drept a contractului de inchiriere si investirea cu formula executorie a acestuia. Atunci contractul va deveni titlu executoriu. Sper ca am inteles bine.
swamerra, utilizator
pactul comisoriu nu are influenta in privinta caracterului de titlu executoriu al contractului. contractul nu poate fi titlu executoriu decit daca este act autentic.
este nevoie de sentinta judecatoreasca care sa dispuna plata restantelor, daunelor si evacuarea chiriasului.
aha...deci si pentru recuperare..inteles.
Multumesc.