Forum Discuţii juridice Executare silită contract titlu executoriu/ se poate proceda la ...
Discuție deschisă în Executare silită

contract titlu executoriu/ se poate proceda la executare silita?

Buna seara.
Daca intr-un contract de chirie este prevazuta sintagma:

"in cazul nerespectarii conditiilor de plata prezentul contract devine titlu executoriu si se poate proceda la executare silita"

si chiriasul nu isi achita chiria in termenele prevazute de contract proprietarul are dreptul sa intre in locuinta inchiriata si sa ii stranga chiriasului lucrurile fara a se mai considera ca a comis infractiunea de violare de domiciliu? fara sa se mai apeleze la executor judecatoresc?

va multumesc
Desi cuprinsul contractului prevede faptul ca este titlu executoriu sunt executorii numai acelea pe care legea le prevede, intr-un numar limitativ, neputand deroga de la acestea. Este necesara o actiune in evacuare a chiriasului.
Imi puteti spune va rog care sunt acele situatii in care contractul chiar devine titlu executoriu si se poate trece la executare silita fara alta hotarare judecatoreasca?

Va multumesc
Poate fi titlu executoriu doar daca este incheiat in forma autentica si constata o creanta certa lichida si exigibila si doar pentru executarea silita a pretului chiriei.
Nu poate fi titlu executoriu pentru evacuare.
Daca aveti un pact comisoriu de rang IV in contractul de inchiriere,nu aveti nevoie de titlu executoriu pentru evacuare. Faceti o cerere de evacuare la executor, contractul de chirie fiind reziliat, chiriasul sta fara drept in imobil. Nu aveti nevoie de titlu executoriu ptr asta.