Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs

Buna ziua.As dori sa-mi spuneti dca e bine sa fac recurs , pe durata , suspendarii, fiindca e vorba de controversata Lege 221/2009 detinutipolitici. Procesul dureaza de un an , cu tergiversari , cu absente nejustificate din partea MF. Adaug si faptul ca ultima decizie a CCR spune ca "devine general obligatorie si cu efecte ptr. viitor".ori actiunea civila a mea a fost introdusa in august 2009, cu 12 infatisari.A 13-a, ghinion! suspendare. Mi-e teama ca instanta de recurs sa nu trimita la instanta de fond dosarul.In acest caz , mai pot cere repunerea pe rol? Recursul va fi bine motivat , fiindca inscrisurile de la CNSAS , importante , au fost depuse de la inceputul actiunii.In rest s-au agatat de nimicuri , sa se traga de timp.
Daca nu aveti o hotarare, la ce puteti face recurs?

Secundar, cum sa continue actiunea dumneavoastra daca este intemeiata pe o prevedere neconstitutionala? Dupa perioada de suspendare de 45 de zile (adica in viitor fata de decizia CCR), va va disparea temeiul de drept din actiune. O prevedere neconstitutionala nu mai are efecte juridice:

ARTICOLUL 147 din Constitutie:
Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept

Daca ati fi avut o decizie definitiva, aceea ar fi avut efecte.
Multumesc de raspuns. Ma intrebati cum sa fac recurs.Intr-adevar nu am o hotarare , dar la solutionare(suspendare),scrie "cu drept de recurs pe toata durata suspendarii".Va pot da si nr.dosar ca sa va puteti convinge. Asa au spus la toti.
Nu ma gandisem, la incheierea de suspendare:) Recursul va fi probabil respins, norma juridica fiind suspendata. Poate decat recurs, e mai bine sa cautati un alt temei de drept de introdus in cerere la urmatorul termen, ca sa nu va fie respinsa imediat (daca era doar pe art. 5 lit.a). Dupa publicarea deciziei CCR, instantele care nu suspenda, resping toate cererile.
eumarian a scris:

Daca nu aveti o hotarare, la ce puteti face recurs?

Secundar, cum sa continue actiunea dumneavoastra daca este intemeiata pe o prevedere neconstitutionala? Dupa perioada de suspendare de 45 de zile (adica in viitor fata de decizia CCR), va va disparea temeiul de drept din actiune. O prevedere neconstitutionala nu mai are efecte juridice:

ARTICOLUL 147 din Constitutie:
Dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept

Daca ati fi avut o decizie definitiva, aceea ar fi avut efecte.

:O

Va referiti la decizia definitiva investita cu formula executorie dupa judecarea apelului la CA ....sau la hotararea definitiva si irevocabila ....dupa judecarea recursului la ICCJ ???#-o....in faza de recurs ICCJ,avand deja decizie definitiva ,dupa apel -care este conform CPC ,executorie ...risc de asemenea suspendarea sau respingerea actiunii ?
Da, din perspectiva dumneavoastra trebuia sa zic irevocabil. Codul de procedura civila spune la recurs astfel.

Art. 304
Modificarea sau casarea unor hotarari se poate cere in urmatoarele situatii, numai pentru motive de nelegalitate:
......
9. cand hotararea pronuntata este lipsita de temei legal ori a fost data cu incalcarea sau aplicarea gresita a legii;

Au trecut cele 45 de zile de la publicarea deciziei CCR, in opinia mea hotararea va fi modificata in sensul respingerii capatului de cerere privind daunele morale.