avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Legea 221/2009 , OUG 62/2010
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Legea 221/2009 , OUG 62/2010

Buna ziua ,
in luna Iunie 2010 , am introdus actiune pe Lg.221/2009 la Tribunalul Constanta pentru daune morale si recunoasterea caracterului politic al condamnarii tatalui meu la 9 ani detentie in perioada anilor 1951 - 1954 si 1958 - 1964.
In urma procesului am castigat suma max. care era stipulata in OUG 62/2010 ( ca urmas ) respectiv 5,000 euro. Nu am fost de acord cu sentinta si am contestat-o la Apel. Acelasi lucru l-a facut si Min. Finantelor prin Directia Generala Finante Constanta. Pe timpul derularii procesului a mai aparut un nou proiect de lege ref. la despagubiri pentru fostii detinuti politici. In respectivul proiect de lege ( care a trecut de Comisia Juridica si de Senat , urmand a fi validat de Camera Deputatilor ) nu mai sunt mentionati rudele , respectiv sotia supravietuitoare , copii , rude de gradul al II lea. Din surse bine informate am inteles ca toate procesele in curs vor fi respinse ; ceea ce se si intampla. Daca voi pierde procesul (?) voi putea merge mai departe la Inalta Curte de Casatie si Justitie si daca si acolo voi pierde ... la CEDO ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: eumarian , utilizator 15:18, 29 Mai 2011
Respectivul proiect de lege nu a devenit lege, deci nu are efecte. Dumneavoastra va judecati dupa Legea 221/2009.

Ordonanta 62/2010 care limita valoarea maxima a despagubirilor a fost declarata neconstitutionala prin Decizia 1354/2010 a Curtii Constitutionale a Romaniei. Simultan, art. 5 lit a, prima teza din Legea 221/2009 (daunele morale) a fost declarat neconstitutional in Decizia 1358/2010 a Curtii. Prin urmare, nu se mai pot acorda daune morale.

Exista cateva exceptii, Din cate am auzit, Curtea de Apel Oradea, o parte din Curtea de Apel Bucuresti si ICCJ acorda in continuare daune morale celor care au introdus actiunea inaintea deciziilor Curtii Constitutionale (cazul dvs). Prin urmare, da, s-ar putea sa aveti castig de cauza.

Puteti merge la CEDO apoi, dar tinand ca e vorba de o declarare a neconstitutionalitatii legii, aveti sanse mici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 221/2009. valoarea maxima a despagubirilor care se pot solicita. Dan STANESCU-BELLU Dan STANESCU-BELLU Care este ultima reglementare legala privind valoarea maxima a despagubirilor care se pot solicita in conformitate cu L. nr. 221/2009 avand in vedere ca fata ... (vezi toată discuția)
Recurs ietam ietam Buna ziua.As dori sa-mi spuneti dca e bine sa fac recurs , pe durata , suspendarii, fiindca e vorba de controversata Lege 221/2009 detinutipolitici. Procesul ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 lilianapop lilianapop Ce posibilitati juridice mai au fostii detinuti politici cu procese in curs de desfasurare, in urma pronuntarii deciziei nr. 12/2011 a Inaltei Curtii care ... (vezi toată discuția)