Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Modificare Cod Fiscal - de la 01.01.2011 - proiect
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Modificare Cod Fiscal - de la 01.01.2011 - proiect

Pe site-ul mfinante a aparut Proiect de ordonanta de urgenta pentru modificarea şi completarea Legii nr.571/2003 privind Codul Fiscal şi reglementarea unor măsuri financiar - fiscale - publicat în data de 07.12.2010.

Proiectul poate fi consultat aici :
[ link extern ]

Cateva schimbari preconizate (selectia imi apartine si nu cuprinde toate schimbarile ):
- prelungirea perioadei de limitare a deductibilitatii ch. privind combustibilul , pana la 31.12.2011

- introducerea administrarii contribuţiilor sociale in Codul Fiscal

- fiecare perioada fiscala a anului 2010 va fi perioada distincta pentru recuperarea pierderii fiscale

-Continuarea aplicării măsurilor de limitare a dreptului de deducere a TVA pentru achiziţia de autoturisme şi combustibili necesari funcţionării acestora şi pentru anul 2011;

- Instituirea posibilităţii persoanelor impozabile care au realizat o cifră de afaceri inferioară plafonului de scutire pentru întreprinderi mici, de a solicita scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, în vederea aplicării regimului special de scutire

-Instituirea obligaţiei de a depune anumite notificări scrise organelor fiscale competente, pentru persoanele impozabile care au o cifră de afaceri anuală inferioară plafonului de 35.000 euro

-- menţinerea accizelor pentru cafea şi produse din cafea şi pentru anul 2011;

- revizuirea faptelor care constituie infracţiuni în cazul operaţiunilor cu produse accizabile.

- intrarea in cazinouri si alte sali de jocuri de noroc se va face numai pe baza unui bilet de intrare valabil 24 ore

-definirea unitara a veniturilor pentru care exista obligatia platii contributiilor sociale si instituirea unei singure declaratii , depusa la auoritatea fiscala competenta
Magda Staicu, Consultant fiscal
Multumim. Avem ce studia.
15. După articolul 75, se introduce un nou articol, art.75^1, cu următorul
cuprins:
„Art.75^1. Nu sunt venituri impozabile veniturile realizate de persoanele fizice ca urmare a participării la jocurile de noroc caracteristice activităţii cazinourilor şi la jocurile tip slot machine, cu excepţia veniturilor de tip jack-pot. ”

:P

13. La articolul 67 alineatul (3), literele a) şi a^1) se modifică şi vor avea
următorul cuprins:
„a) câştigul net determinat la sfârşitul fiecărui trimestru din transferul titlurilor de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare în cazul societăţilor închise, se impune cu o cotă de 16%..."

Normal! Este mai important pentru stat dezvoltarea jocurilor de noroc, decat a tranzactiilor la bursa!

#-o

Este incredibil.Le iau pensionarilor contributie de sanatate si mamelor le reduc perioada si nu taxam jocurile de noroc.Probabil ca "unii" sunt proprietari de cazinouri
Imi vine sa imi strang lucrurile si sa plec din tara asta..
S-or fi gandit ca-si scot parleala din biletele de intrare ! Care bilete , evident , vor trebui tiparite si inseriate , cu raportare lunara la fisc.

Acum, vorbind serios :
- evidentierea acelor castiguri (venituri pentru beneficiarii lor) este relativ simpla, dar fiscul romanesc are intotdeauna alergie la ceea ce este simplu ; motiv pentru care nu se reglementeaza
- este posibil ca o eventuala impozitare sa conduca la o diminuare a veniturilor cazinourilor (si ele surse de venit pentru fisc) ; dar aceasta nu justifica renuntarea la un principiu : impozitarea tuturor veniturilor.
florinsavu a scris:

S-or fi gandit ca-si scot parleala din biletele de intrare ! Care bilete , evident , vor trebui tiparite si inseriate...

Si bineinteles se vor organiza licitatii pentru tiparirea biletelor de intrare. Oare ce firme vor castiga aceste licitatii?