avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 392B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 392B

Pentru o persoana fizica care a realizat venituri din drepturi de autor in anul 2009 trebuia depusa declaratia 392B?
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 18:04, 8 Decembrie 2010
Declaratia 392 B se completează de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispoziţiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, a căror cifră de afaceri realizată la finele anului calendaristic, excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este cuprinsă între 10.000 de euro şi 35.000 de euro, calculată în echivalent lei, potrivit legii.

Nu trebuie depusa 392B.
Asta am citit si eu,dar am observat ca se aplica sanctiuni pentru nedepunere peroane fizice.2000-3500 lei.Si atunci m-am intrebat cui se aplica deoarece nicio persoana fizica teoretic nu are "cifra de afaceri".
Daca este platitoare de TVA si a realizat venituri pana la limita de 10.000 euro (42.296 lei), trebuia sa depuna declaratia 392A.

Daca nu este platitoare de TVA si a realizat venituri cuprinse intre 10.000 euro si 35.000 euro (42.296 lei - 119.000 lei), trebuia sa depuna declaratia 392B.

am gandit ca trebuie sa aiba CIF ca sa depuna declaratia ; persoana fizica cu DDA nu are CIF

Simona : ajuta-ma te rog , nu gasesc unde scrie despre sanctiuni
Ultima modificare: Miercuri, 8 Decembrie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal
Problema e ca cei aflati in cauza afirma ca au depus acum cativa ani 020 dar nu il mai gasesc si sustin ca au CIF.Urmeaza sa merg la finante sa verific.
Eu am gasit pe acest site pe care il redau mai jos si am intrat in ceata totala.
[ link extern ]
Este mult de postat asa ca iti dau link-ul
[ link extern ]
Intre timp am sunat la asistenta contribuabili si initial au zis ca trebuie depusa.
Am cautat si acum imi este clar ca odata cu depunerea declaratiei 020 pentru DDA nu se atribuie CIF.Atesta doar inregistrarea ca si platitor de impozit pe venit respectiv 10%.
Cei de la MF au zis ca oricum se modifica codul fiscal la sfarsitul anului si ca ar trebui sa ii mai consult atunci.
Dupa aceea datorita faptului ca in instructiunile declaratiei scrie ca se preiau sumele din jurnalul de vanzari (ceea ce nu este cazul la noi) NU SE DEPUNE.
Multumesc frumos pentru lamuriri si ajutor.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Decembrie 2010
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil

Alte discuții în legătură

Declaratie 392 Anamaria Gutiu Anamaria Gutiu Avocatii trebuie sa depuna declaratia 392?! (vezi toată discuția)
392 stanciuu_auco stanciuu_auco buna ziua, fima infintata in 2009-august, cifra de afaceri 20.000 lei, este obligata sa depuna 392? (vezi toată discuția)
392b atancoc atancoc Sunt administrator la o I.I si as dori sa va adresez o singura intrebare:am obligatia de a depune declaratia 392B?Mentionez ca nu sunt platitor de TVA.:yeah: (vezi toată discuția)