avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 392B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 392B

Pentru o persoana fizica care a realizat venituri din drepturi de autor in anul 2009 trebuia depusa declaratia 392B?
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 18:04, 8 Decembrie 2010
Buna, scuze de amestec in aceasta discutie, sunt aproximativ in aceeasi situatie, PFA norma de venit(din asta am inteles ca nu as avea obligatia pastrarii jurnalului de vanzari), neinregistrat in scopuri de TVA, totalul facturilor se incadreaza in intervalul 10.000 € -119.000 RON, am CIF; sunt sau nu obligat sa depun declaratia 392B? (conform penultimei fraze din postarea D-nei Simona Oprica, nu completezi jurnalul de vanzari nu ai cum sa completezi / depui declaratia 392B)
Va multumesc !
Ce am postat era relatarea discutiei telefonice cu cei de la asistenta contribuabili.
Eu am inteles asa: ca daca ai CIF si aveti obligativitatea intocmirii contabilitatii in partida simpla trebuie sa depuneti 392B.
Norme Metodologice
pct. 62 alin. 1 (cu referire la art. 152 alin. 6)

62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligaţia să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum şi evidenţa bunurilor şi a serviciilor taxabile achiziţionate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.

Deci persoanele scutite de TVA trebuie sa completeze jurnalele de vanzari si de cumparari.
Prin "persoana" in sensul TVA, se intelege persoana (fizica sau juridica) care desfasoara activitati economice.
O P.F.A. desfasoara activitati economice.
Pentru stabilirea impozitului pe venit este obligata sa completeze RJIP.
Pentru stabilirea TVA (sau a depasirii plafonului) este obligata sa completeze JV si JC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 392 Anamaria Gutiu Anamaria Gutiu Avocatii trebuie sa depuna declaratia 392?! (vezi toată discuția)
392 stanciuu_auco stanciuu_auco buna ziua, fima infintata in 2009-august, cifra de afaceri 20.000 lei, este obligata sa depuna 392? (vezi toată discuția)
392b atancoc atancoc Sunt administrator la o I.I si as dori sa va adresez o singura intrebare:am obligatia de a depune declaratia 392B?Mentionez ca nu sunt platitor de TVA.:yeah: (vezi toată discuția)