Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 392B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 392B

Pentru o persoana fizica care a realizat venituri din drepturi de autor in anul 2009 trebuia depusa declaratia 392B?
Buna, scuze de amestec in aceasta discutie, sunt aproximativ in aceeasi situatie, PFA norma de venit(din asta am inteles ca nu as avea obligatia pastrarii jurnalului de vanzari), neinregistrat in scopuri de TVA, totalul facturilor se incadreaza in intervalul 10.000 € -119.000 RON, am CIF; sunt sau nu obligat sa depun declaratia 392B? (conform penultimei fraze din postarea D-nei Simona Oprica, nu completezi jurnalul de vanzari nu ai cum sa completezi / depui declaratia 392B)
Va multumesc !
Ce am postat era relatarea discutiei telefonice cu cei de la asistenta contribuabili.
Eu am inteles asa: ca daca ai CIF si aveti obligativitatea intocmirii contabilitatii in partida simpla trebuie sa depuneti 392B.
Norme Metodologice
pct. 62 alin. 1 (cu referire la art. 152 alin. 6)

62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligaţia să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum şi evidenţa bunurilor şi a serviciilor taxabile achiziţionate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.

Deci persoanele scutite de TVA trebuie sa completeze jurnalele de vanzari si de cumparari.
Prin "persoana" in sensul TVA, se intelege persoana (fizica sau juridica) care desfasoara activitati economice.
O P.F.A. desfasoara activitati economice.
Pentru stabilirea impozitului pe venit este obligata sa completeze RJIP.
Pentru stabilirea TVA (sau a depasirii plafonului) este obligata sa completeze JV si JC.