Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA 392B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

392B

Sunt administrator la o I.I si as dori sa va adresez o singura intrebare:am obligatia de a depune declaratia 392B?Mentionez ca nu sunt platitor de TVA.:yeah:
Declaraţia 392 B
Formularul se completează de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispoziţiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, a căror cifră de afaceri realizată la finele anului calendaristic, excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este cuprinsă între 10.000 de euro şi 35.000 de euro (42.296 RON - 119.000 RON), calculată în echivalent lei, potrivit legii. Se depune la organul fiscal competent, până la data de 25 februarie, inclusiv, a anului următor celui de raportare. Se depune în format electronic, astfel: la registratura organului fiscal competent; la poştă, prin scrisoare recomandată. Formatul electronic depus pe suport electronic va fi însoţit de formularul editat de persoana impozabilă cu ajutorul programului de asisten.ă, semnat şi ştampilat, conform legii. Formularul se editează în două exemplare: un exemplar se depune la unitatea fiscală, împreună cu suportul electronic; un exemplar se păstrează de către persoana impozabilă
da depuneti declaratia 392B
Va multumesc!:">