Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare facturi de la furnizori firma ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare facturi de la furnizori firma neinregistrata in scopuri de TVA

Buna ziua!
Sunt o firma neinregistrata in scopuri de TVA si m-ar interesa o monografie pentru inregistrarea facturilor de la furnizori care contin TVA.
TVA aferent acelor facturi se inregistreaza ca cheltuiala nedeductibila?

Multumesc!
se inregistraza integral pe cheltuieli.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Factura prestare servicii:
Valoare serviciu = 100 lei
Valoare TVA = 24 lei
Valoare totala = 124 lei

628 = 401 124 lei

Valoarea TVA urmeaza regimul cheltuielii principale.
Daca cheltuiala cu serviciul prestat este deductibila, toata valoarea facturii (124 lei) este deductibila.
Daca cheltuiala cu serviciul prestat este nedeductibila, toata valoarea facturii este nedeductibila.