Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte pentru a lucra legal fara angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte pentru a lucra legal fara angajare

Am avut ghinionul de a ramane fara loc de munca. Urmeaza sa pregatesc actele pentru somaj. In zona in care sunt nu imi pot gasi alt loc de munca tot in domeniul in care am lucrat. Am solicitarea de la administratorii a doua firme mai mici (srl), care ma cunosc si cu care am colaborat prin firma unde lucram, de a lucra impreuna cu ei, dar care, datorita conditiilor actuale deocamdata nu au posibilitatea de a ma angaja. Cu contract de munca partial de 2 ore pe zi nu vreau nici eu pentru ca am inteles ca nu am aceleasi beneficii ca si un contract normal de 8 ore pe zi.
Ce fel de contract (colaborare, prestari servicii, consultanta) as putea sa fac eu ca persoana fizica cu o firma (srl) ca sa fie legal si in baza caruia firma sa ma poata plati?, si cum sa platesc impozit sau taxele la stat pentru sumele cu care sunt platit ca totul sa fie legal ?
Multumesc mult celor care imi dau un raspuns, o parere, un sfat.
Puteti deveni persoana fizica autorizata (PFA), dar in acest caz nu veti mai beneficia de somaj.