Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Activitate ca persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Activitate ca persoana fizica

buna ziua ,

sunt pensionat medical si am dreptul sa lucrez 4 ore pe zi .
in aceasta ideea am gasit o firma care doreste o colaborare cu mine dar nu cu angajare ci contract de colaborare .
in aceasta ideea ma pot inregistra la ANAF cu acest contract ca persoana fizica , platind impozitele trimestrial (exact cu se plateste si la cedare folosinta bunuri ) ??

va multumesc
Nu. Singurele variante: va angajaza cu contract de munca cu norma redusa sau va faceti o firma dumneavoastra (srl) sau va inregistrati ca pfa sau intreprindere individuala si colaborati cu el pe contract de prestari servicii.