Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividende

In anul 2009 am repartizat o parte din profitul net, aferent anului 2008, in contul 117, la cerintele banci.
Pot repartiza acum , in 2010, aceasta suma in dividende. Banca nu mai are nevoie de ei.
Multumesc!
Din contul 117 puteti repartiza in dividende. Sa nu uitati declaratiile care se depun pt aceasta operatiune, si mai ales: banii de impozit. Impozitul pe dividende e prioritar!
Inteleg ca initial ati inregistrat pe profit nerepartizat iar acum doriti sa repartizati pe dividende.Puteti sa repartizati acum pe baza hotararii aga dar atentie ca trebuie sa declarati in D 100 si sa platiti impozitul pe dividende.Atentie si la declaratia 205.
Cod fiscal
ART. 36

Declararea, reţinerea şi plata impozitului pe dividende

(1) O persoană juridică română care distribuie/plăteşte dividende către o persoană juridică română are obligaţia să reţină, să declare şi să plătească impozitul pe dividende reţinut către bugetul de stat, astfel cum se prevede în prezentul articol.

(2) Impozitul pe dividende se stabileşte prin aplicarea unei cote de impozit de 16% asupra dividendului brut distribuit/plătit unei persoane juridice române.

(3) Impozitul pe dividende se declară şi se plăteşte la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se distribuie/plăteşte dividendul. În cazul în care dividendele distribuite nu au fost plătite până la sfârşitul anului în care s-au aprobat situaţiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plăteşte până la data de 25 ianuarie a anului următor.

(4) Prevederile prezentului articol nu se aplică în cazul dividendelor plătite de o persoană juridică română:

a) unei alte persoane juridice române, dacă beneficiarul dividendelor deţine, la data plăţii dividendelor, minimum 10% din titlurile de participare ale celeilalte persoane juridice, pe o perioadă de 2 ani împliniţi până la data plăţii acestora inclusiv;

b) fondurilor de pensii facultative, respectiv fondurilor de pensii administrate privat;

c) organelor administraţiei publice care exercită, prin lege, drepturile şi obligaţiile ce decurg din calitatea de acţionar al statului la acele persoane juridice române.

(5) Cota de impozit pe dividende prevăzută la alin. (2) se aplică şi asupra sumelor distribuite/plătite fondurilor deschise de investiţii, încadrate astfel, potrivit reglementărilor privind piaţa de capital.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil