Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut de bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut de bani

Am imprumutat o suma de 3000 lei de la o persoana cu care m-am inteles sa-i dau o anumita dobanda pe luna. I-am restituit banii 3000, fara alti bani, iar persoana a facut plangere la politie cum ca m-a imprumutat cu 1500 euro si nu i-am restituit suma. Mentionez ca nu am facut nici un contract scris cu persoana si nici martori nu au fost care sa vada cati bani mi-a dat,sau ce intelegere a fost intre noi, a fost doar o discutie orala. Acum, in plangere el zice ca ar avea martori cum ca mi-a imprumutat banii acestia, 1500 euro. Eu am dat o declaratie cum ca i-am inapoiat suma pe care am imprumutat-o si ca acum pretinde o dobanda pe acea suma, adik 3000 lei. Daca se merge in instanta, ce sanse am sa castig? Raspundeti urgent, va rog! Multumesc!
Era si normal sa zica ca nu ati inapoiat suma de 1500 euro doar n-ar fi zis ca a dat bani cu dobanda (camata).
Totul depinde de dumneavoastra in instanta cum puteti face dovada ca i-ati inapoiat banii ( daca aveti martori, in ziua respectiva sa fi scos suma bani din cont va poate ajuta in proces, orice argument cat de mic sa fie in favoarea dvs.).
Sfatul meu este sa va luati un avocat.
Conform norme in vigoare,reclamantul detine obligatia sa probeze afirmatiile/acuzele
Aveti sanse sa primiti chiar NUP, fara ca sa fie necesara ajungerea in instanta, intrucat cei care fac cercetarea, pot depista martorii mincinosi.
Insa daca doriti pentru siguranta d-voastra cereti ajutorul unui avocat, inca din aceasta faza a cercetarii penale.
16011989 a scris:

Am imprumutat o suma de 3000 lei de la o persoana cu care m-am inteles sa-i dau o anumita dobanda pe luna. I-am restituit banii 3000, fara alti bani, iar persoana a facut plangere la politie cum ca m-a imprumutat cu 1500 euro si nu i-am restituit suma. Mentionez ca nu am facut nici un contract scris cu persoana si nici martori nu au fost care sa vada cati bani mi-a dat,sau ce intelegere a fost intre noi, a fost doar o discutie orala. Acum, in plangere el zice ca ar avea martori cum ca mi-a imprumutat banii acestia, 1500 euro. Eu am dat o declaratie cum ca i-am inapoiat suma pe care am imprumutat-o si ca acum pretinde o dobanda pe acea suma, adik 3000 lei. Daca se merge in instanta, ce sanse am sa castig? Raspundeti urgent, va rog! Multumesc!

Asa cum a zis si domnul consilier juridic Gabescu se va da NUP si dupa parerea mea.
Angajati-va avocat si veti rezolva problemele fara dificultati majore.

avocat Claudiu Lascoschi
aveti nevoie de martori care sa confirme ca i-ati returnat imprumutul.