Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributie sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributie sanatate

Buna ziua, va rog lamuriti-ma si pe mine :tata a avut un pfa doar 8(opt) luni in primele luni ale anului 2005,a platit un impozit pe baza venitului estimat corespunzator acestor luni (venit net de 1218 lei). Deoarece din motive personale nu a avut activitate deloc, el nu a incheiat nici un contract cu casa de asigurari de sanatate ( si asa a platit aiurea si impozit). Acum i-a venit o decizie de impunere de 682 lei(257lei contributie si 423lei penalizari).Cum e posibil asa ceva? Suma este exagerat de mare ! Si de ce a venit abia acum cand sunt atat de mari penalizarile ? Eu stiu ceva de prescrierea datoriei dupa 5 ani ?!Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Astea sunt legile in Romania ,dvs spuneti ca e o suma mare???? Mie mi-a venit sa platesc 26000 ron ,aici e suma mare ,dar indiferent de activitate si situatie acesti bani trebuie sa ii olatiti,daca se poate macar contributia sa ramana penalizarile ca acestea nu atrag majorari,asa mi s-a spus si de las casa de sanatate ,caci am fost si acolo.
Dar contributia e calculata corect? Nu era 6,5% din 1218 ?
pe decizia de impunere pt plata impozitului venitul net este de 1218 ron?daca da atunci trebuie sa mergeti la casa de sanatate cu aceasta deciie pt a depune si acolo declaratia pt sanatate,eu asa am facut ,e posibil sa fi gresit ei ,dar trebuie depusa declaratia la sanatate dupa venitul net de pe decizia de impozit cu acest venit net de 1218 si se calculeaza 6.5% din acest venit,m-ati inteles ?inca o data mergeti la casa de sanatate aferenta judetului carei apartineti
ar fi bine daca se accepta plata doar a contributiilor fara nici un fel de penalizare sau majorare... platim si gata...sa speram ca merge. la biroul lor de executari silite
ContSters83715, utilizator