Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dizolvarea judiciara poate atrage dupa sine devenirea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dizolvarea judiciara poate atrage dupa sine devenirea inactiva a firmei

Buna ziua!
O societate comerciala anu a depus bilanturile din 2005,declaratiile la admin.din 2008 si a fost declarata cu starea q(dizolvare judiciara) cg.art.237/L31/1990 de catre Registrul Comertului (fara administrator judiciar desemnat) .Poate fi facuta de catre inspectia fiscala din administratie "iNACTIVA".Dizolvarea judiciara este o forma de insolventa iminenta?
Inactivitatea fiscala nu trebuie confundata cu declararea inactivitatii temporare a societatii pe o perioada de pana la trei ani. Prima este constata de catre ANAF si este inscrisa in cazierul fiscal iar cealalta se opereaza la registrul comertului in baza unei hotarari AGA. Nu stiu ce treaba ar putea avea in aceasta ecuatie administratorul judiciar, deoarece etapa urmatoare dizolvarii judiciare pe art. 237 este desemnarea lichidatorului. Dizolvarea judiciara poate fi o forma de insolventa iminenta, in situatia in care judecatorul sindic constata ca sunt indeplinite conditiile Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei.