Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CODUL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CODUL MUNCII

Un slariat poate fi penalizat disciplinar pe perioada concediului medical sau de odihna ?
pe perioada acestor concedii nu se poate desfasura cercetarea disciplinara. se poate comunica adresa de convocare sau daca cercetarea a avut loc si apoi angajatul a intrat in concediu, pe perioada concediului se poate comunica decizia de sanctionare.

e posibil ca fiind in concediu, angajatul sa nu se prezinte la cercetare si are un argument: este in concediu medical .
Conform dispoziţiilor art.50 li.b din Codul Muncii pe perioada concediului pentru incapacitate de munca(concediu medical) contractul individual de munca al salariatului este suspendat de drept.Deci in aceea perioada nu are nici un fel de relatii de munca cu angajatorul
Multumesc, mi ati fost de mare ajutor
Sarbatori fericite !