Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salarii-criterii de repartizare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salarii-criterii de repartizare

Cum se repartizeaza salariul (sau conventia) pentru "femeia de serviciu", pe nr.persoane sau pe cota indiviza?
Poate com. exec., presedintele, adunarea... sa stabileasca alt criteriu?
Conform HG 1588/2007 salariul femeii de serviciu, ca toate salariile, indemnizatiile, primele etc se repartizeaza pe cota-parte indiviza.

Nici AG, nici comitetul executiv nu pot hotari/decide in afara legii.
Legal este cota-parte...insa la mine in asociatie sa cazul de acord in AG sa fie pe apartament salariile presedinte, admin, femeie serviciu(curatenia pe scara).
Daca apartamentele au aceeasi suprafata, inseamna ca s-a respectat legea. Adica se pot imparti cheltuieli de 1000 lei la 4000 m.p. rezultand 0,25 lei/m.p. Daca sunt 50 de apartamente si fiecare apartament are cate 80 m.p. rezulta ca fiecare va plati cate 80 x 0,25 = 20 lei
Daca facem 1000 lei : 50 apartamente = 20 lei, adica aceleasi suma de plata.