Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... abandon al minorului in custodie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

abandon al minorului in custodie?

In urma divortului minorul este incredintat mamei. In ce conditii aceasta poate lasa in grija vecinilor, bonei...ect minorul atunci cand pleaca pentru cateva zile in tara sau in afara acesteia? Tatal nu are dreptul de a fi anuntat? Constitue abandon?? Astept cu interes raspuns. Macar indicati-mi articolele de lege care reglementeaza aceste aspecte. Multumiri
Situatia expusa de dvs. nu presupune savarsirea de catre mama a infractiunii de abandon de familie.
Va redau textul de lege :
Art. 305. - Abandonul de familie
Sãvârsirea de cãtre persoana care are obligatia legalã de a întretine, fatã de cel îndreptãtit la întretinere, a uneia dintre urmãtoarele fapte:
a) pãrãsirea, alungarea sau lãsarea fãrã ajutor, expunându-l la suferinte fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credintã a obligatiei de întretinere prevãzute de lege;
c) neplata cu rea-credintã, timp de 2 luni, a pensiei de întretinere stabilitã pe cale judecãtoreascã, se pedepseste, în cazurile prevãzute la lit. a) si b) cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendã, iar în cazul prevãzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendã.
Actiunea penalã se pune în miscare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrtilor înlãturã rãspunderea penalã.
Dacã pãrtile nu s-au împãcat, dar în cursul judecãtii inculpatul îsi îndeplineste obligatiile, instanta, în cazul când stabileste vinovãtia pronuntã împotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea conditionatã a executãrii pedepsei, chiar dacã nu sunt îndeplinite conditiile prevãzute în art. 81.
Revocarea suspendãrii conditionate nu are loc decât în cazul când, în cursul termenului de încercare, condamnatul sãvârseste din nou infractiunea de abandon de familie.

Astfel :
Prima situatie prevazuta de Codul Penal, parasirea implica o actiune de indepartare de la domiciliu a celui obligat la intretinere, iar alungarea presupune, dimpotriva indepartarea de catre faptuitor a celui indreptatit la intretinere, de la domiciliul sau.
Lasarea fara ajutor implica din partea celui obligat la intretinere o atitudine de pasivitate; acesta nu pleaca de la domiciliu si nici nu il indeparteaza de la domiciliu pe cel indreptatit la intretinere ci, continuand sa stea impreuna, nu ii furnizeaza mijloacele de trai necesare.

Al doilea caz, prevazut la litera b., se refera la abandonul de familie realizat sub aspectul material, prin neindeplinirea obligatiilor de intretinere prevazute de lege. Este vorba de persoanele care au, potrivit legii, obligatia de intretinere fata de o alta persoana si care nu isi indeplinesc aceasta obligatie, nu acorda ajutor material si moral. Tinand cont ca legea impune obligatia de intretinere in anumite conditii, la determinarea infractiunii de abandon se tine seama de aceste conditii, pe care instanta le verifica. Daca acestea nu sunt indeplinite, se considera ca infractiunea nu a fost savarsita.

Al treilea caz prespune neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca, timp de doua luni consecutiv.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Din pacate...foarte multe mame procedeaza in acest fel...cer custodia doar din razbunare...asa gandesc unele femei din Romania....nu aveti ce face....trebuie sa aveti nervi tari , sa adunati probe meticulos si sa introduceti actiune de reincredintare minor!!!!Multa bafta!!!!