Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cheltuieli comune la reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cheltuieli comune la reparatii

Buna ziua,
doresc sa va intreb: cine trebuie sa suporte cheltuiala pt reparatia acoperisului fisurat, cel care sta la ultimul etaj si caruia i se infiltreaza apa sau asociatia de proprietari, dat fiind ca acoperisul este al blocului si nu doar al ultimului etaj?
Va multumesc!
Acoperisul face parte din spatiile de folosinta comuna, astfel ca reparatiile ce se efectueaza trebuie achitate de catre asociatia de proprietari.
Reparatia acoperisului se face de catre asociatia de proprietari si, evident, este platita de toti proprietarii in functie de cota-parte indiviza (suprafata utila - fara balcon), indiferent la ce nivel stau, chiar si cei de la parter, pentru ca acoperisul este element al proprietatii comune.

Proprietarii de la ultimul etaj nu au in proprietate ceva in plus fata de ceilalti proprietari!

Proprietatea individuala este amplasata intre peretii interiori ai apartamentului. Restul este proprietate comuna (cu vecinii de apartament pentru zidurile care despart apartamentele intre ele....sau cu toti ceilalti proprietari pentru restul spatiilor si infrastructurii de alimentare cu utilitati)
elga50, moderator
dar daca cel de la ultimul etaj se foloseste de sarpanta depozitand diferite lucruri ? numai el are cheia de la pod?
Podul este deasemeni proprietate comuna, asa ca si dv. aveti dreptul la o bucatica din acel pod, asa cum aveti si obligatia de a contribui la lucrarile de intretinere si reparatie a condominiului sau a parti din condominiu.