avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintarea unui post de catre tribunal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintarea unui post de catre tribunal

as dori sa stiu si eu dupa cat timp poate un angajator sa angajeze, daca postul respectiv a fost desfiintat prin acordul tribunalului?



Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:25, 13 Decembrie 2010
cum adica a fost desfiintat cu acordul tribunalului? desfiintarea o dispune angajatorul si nu tribunalul.

da asta stiam si eu, dar pe decizia de incetare a contractului de munca era trecut undeva in josul pagini scris ceva despre tribunal. de acea am crezut ca este cu acordul tribunalului. Oricum dupa ce perioada angajatorul poate angaja ?
scrie de tribunalul intrucat acolo poate fii contestata decizia de incetare a c.i.m. .
perioada: 9 luni!
ok mersi mult.
Perioada de 9 luni este prevazuta numai pentru concedieri colective .... :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trimitere in somaj maiamaria maiamaria buna dimineata. am o problema legata de incetarea unui CIM. unui sofer i-a fost ridicat carnetul de conducere. directorul vrea sa-i inceteze activitatea. el nu ... (vezi toată discuția)
Angajari dupa efectuarea de concediere individuala in urma desfintarii postului carmen crenguta carmen crenguta art. 72(1) din codul muncii:Angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi incadrari pe locurile de munca ale salariatilor concediati timp de ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva eu1984 eu1984 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ce inseamna concediere colectiva si daca se pot obtine salarii compensatorii in urma unei concedieri colective si cum poti ... (vezi toată discuția)