Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestrare de persoana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestrare de persoana

Ma numesc Elena

Mama mea are o varsta respectabila ,a fost externata din spital de sora mea pe proprie raspundere si dusa in garsoniera ei .Nu ne permite s-o vedem mie si tatalui meu si s-o tratam ambulatoriu , am facut reclamatie la politie si nu vrea sa stea de vorba nici cu politia ,nu lucreaza de 8 ani sora mea si specific ca locuieste intr-o camera cu fiica ei care nu are nici ea servici vreau sa v-a precizez ca parintii mei locuiesc intr-un apartament cu doua camere .Nu am bani sa imi angajez un avocat .
Ce pasi trebuie sa urmez din punct de vedere juridic ??
Multumesc anticipat .

rodinelu64, utilizator
Daca ati facut plangere la politie se vor face cercetari.
sesizati si serviciul de specialitate din cadrul primariei locale, sa verifice modul in care este intretinuta persoana respectiva si acordul ei cu privire la aceasta situatie. este posibil sa isi fi manifestat acordul avind in vedere gradul de rudenie.

reclamatia la politie a fost facuta in scris?
Fapta se numeste lipsire de libertate in mod ilegal si este prevazuta de art.189 c.p.,insa nu cred ca ne aflam in prezenta acestei infractiuni.Daca doar pe dvs. va opreste sa o vedeti si sa o vizitati ,nu este infractiune,Daca alte persoane cunoscute-vecini,prieteni,rude,etc-sunt acceptate pentru a vizita pe mama dvs....Oricum ,solicitati o audienta la seful unitatii de politie competente si supuneti atentiei dansului aceasta speta.

andymaurul