Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... rog sa mi se dea mai multe detalii cu privire la....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

rog sa mi se dea mai multe detalii cu privire la....

Un amic de-al meu are o realatie ccu o fata care in prezent are varsta de 16 ani.Au fost impreuna cam un an,dupa care au avut o pauza si acum sunt din nou impreuna.Intre timp el a implinit 18 ani.Ei au intretinut relatii sexuale.Mama fetei,dupa cum mi-a zis el nu prea este de acord cu el si cu relatia lor.Ma intreaba pe mine,eu fiind studenta la drept ce i se poate intampla dak mama ei il denuntza.....ptr corupere de minori,ptr viol.....dak afla de faptul k ei intretin relatii sexuale zice el k ar putea fi denuntzat si isi face probleme ptr faptul k el este major si ea minora......nu sunt cea mai in masura sa-i raspund...ptr k sunt in anul 2 abia.....si nu pot sa-i dau atatea detalii ...din ce am citit ,m-am informat .....i-am zis.....as vrea sa-mi fac o idee exacta despre ce i se poate intampla.....si sa-i pot explik si lui......multumesc:D
Toate cele 3 fapte - viol, relatii sexuale cu un minor, coruptie sexuala - sunt prevazute si pedepsite de Codul Penal. Mama fetei poate depune plangere la Politie sau la Parchet pentru savarsirea uneia dintre aceste fapte.
Infractiunea de violul este prevazuta si pedepsita de art.197 C.pen.
Infractiunea de act sexual cu un minor este prevazuta si pedepsita de art.198 C.pen.
Infractiunea de coruptie sexuala este prevazuta si pedepsita de art.202 C.pen.

In caz de denunt pentru savarsirea unei asemenea fapte vor incepe cercetarile penale si pe baza probelor administrate , parchetul poate sa dispuna NUP sau sa trimita dosarul in instanta.

Astea sunt de obicei "furtuni intr-un pahar cu apa". Mai mult amenintarile unor parinti ingrijorati.
Vedeti ca a mai fost un topic pe acest subiect.

Alexha a scris:

Un amic de-al meu are o realatie ccu o fata care in prezent are varsta de 16 ani.Au fost impreuna cam un an,dupa care au avut o pauza si acum sunt din nou impreuna.Intre timp el a implinit 18 ani.Ei au intretinut relatii sexuale.Mama fetei,dupa cum mi-a zis el nu prea este de acord cu el si cu relatia lor.Ma intreaba pe mine,eu fiind studenta la drept ce i se poate intampla dak mama ei il denuntza.....ptr corupere de minori,ptr viol.....dak afla de faptul k ei intretin relatii sexuale zice el k ar putea fi denuntzat si isi face probleme ptr faptul k el este major si ea minora......nu sunt cea mai in masura sa-i raspund...ptr k sunt in anul 2 abia.....si nu pot sa-i dau atatea detalii ...din ce am citit ,m-am informat .....i-am zis.....as vrea sa-mi fac o idee exacta despre ce i se poate intampla.....si sa-i pot explik si lui......multumesc:D
Un rol important in speta prezentata il are minora. Depinde cind au inceput relatiile sexuale si ce va declara organelor competente in cazul unei sesizari din partea parintilior. La 16 ani inpliniti au dreptul sa se iubeasca si eventual sa se casatoreasca.
Alexha a scris:

Un amic de-al meu are o realatie ccu o fata care in prezent are varsta de 16 ani.Au fost impreuna cam un an,dupa care au avut o pauza si acum sunt din nou impreuna.Intre timp el a implinit 18 ani.Ei au intretinut relatii sexuale.Mama fetei,dupa cum mi-a zis el nu prea este de acord cu el si cu relatia lor.Ma intreaba pe mine,eu fiind studenta la drept ce i se poate intampla dak mama ei il denuntza.....ptr corupere de minori,ptr viol.....dak afla de faptul k ei intretin relatii sexuale zice el k ar putea fi denuntzat si isi face probleme ptr faptul k el este major si ea minora......nu sunt cea mai in masura sa-i raspund...ptr k sunt in anul 2 abia.....si nu pot sa-i dau atatea detalii ...din ce am citit ,m-am informat .....i-am zis.....as vrea sa-mi fac o idee exacta despre ce i se poate intampla.....si sa-i pot explik si lui......multumesc:D

in primul rand pentru a fi considerate infractiuni cu privire la viata sexuala savarsite cu un minor, actele sexuale trebuie sa fii inceput inainte de implinirea varstei de 15 ani. din ce ne-ai scris tu nu pot sa zic ca rezulta clar, dar daca actele au inceput dupa varsta de 15 ani atunci in preivinta acestor infractiuni baiatul poate sta linistit.
apoi in privinta violului, trebuie conform prevederilor art. 197 al. 4, o plangere prealabila realizata de persoana vatamata pentru a se putea pune in miscare actiunea penala. daca presupusele acte de viol au fost realizate dupa ce fata a implinit 14 ani, cand ea este o persoana cu capacitate de exercitiu restransa, plangerea va fi realizata de ea personal cu incuviintarea mamei. mama NU poate sa faca direct ea plangerea. Daca fata il iubeste pe baiat atunci nu cred ca va face plangere impotriva lui pentru savarsirea infractiunii de viol.
in fine in privinta infractiunii de coruptie sexuala sunt de acord cu colega GabrielaA. furtuna in oala de noapte :) pana se pornesc actele procedurale, pana se aduna dovezi pentru actele cu caracter obscen savarsite asupra minorului..... nu cred ca are de ce sa se sperie amicul tau.
Daca fata are mai mult de 15 ani baiatul major nu raspunde penal pt ca fapta lui nu constituie infractiunea prevazuta si pedepsita de art 198 cod.pen.
Daca ii promite ca o ia in casatorie in vederea intretinerii de raport sexual, atunci, daca se dovedeste aceasta de catre organele de ancheta penala savarseste infractiunea de seductie ( art 199 cod. pen ) .
Prin urmare, in contextul aratat de dvs. nu este vorba de nicio infractiune.

avocat Claudiu Lascoschi