Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament de la o firma in lichidare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament de la o firma in lichidare

Buna ziua,

Am cumparat in sept 2010 un apartament de la o firma pt care i s/a cerut intrarea in insolventa in iulie 2010 si s/a aprobat de instanta in oct 2010 / ulterior actului de vanzare cumparare.
Exista posibiliatea sa se anuleze aceste act tinand cont ca firma are datorii mari la o banca?
Daca acest act se anuleaza pot eu sa mi recuperez banii tinand cont ca sunt un cumparator de buna credinta si am incheiat un contr de vz cump autentificat la notar
Daca existau riscuri de genul acesta nu era datoria notarului sa ma informeze de aceste riscuri Mentionez ca am platiti toate taxele notariale

Va multumesc din suflet de ajutor
pai apartamentul era grevat de sarcini ?
Administratorul judiciar sau, după caz, lichidatorul poate introduce la judecătorul-sindic acţiuni pentru anularea constituirilor ori a transferurilor de drepturi patrimoniale către terţi şi pentru restituirea de către aceştia a bunurilor transmise şi a valorii altor prestaţii executate, realizate de debitor prin următoarele acte:
- acte de transfer cu titlu gratuit, efectuate în cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii;
- acte încheiate în cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii, cu intenţia tuturor părţilor implicate în acestea de a sustrage bunuri de la urmărirea de către creditori sau de a le leza în orice alt fel drepturile;
- acte de transfer de proprietate către un creditor pentru stingerea unei datorii anterioare sau în folosul acestuia, efectuate în cele 120 de zile anterioare deschiderii procedurii, dacă suma pe care creditorul ar putea să o obţină în caz de faliment al debitorului este mai mică decât valoarea actului de transfer;

Daca se va ajunge la anularea contractului v/c, atunci aveti dreptul sa va inscrieti la masa credala, ca orice alt creditor. nu veti primi banii achitati pe apartament, cu preferinta fata de alti creditori