avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament de la o firma in lichidare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament de la o firma in lichidare

Buna ziua,

Am cumparat in sept 2010 un apartament de la o firma pt care i s/a cerut intrarea in insolventa in iulie 2010 si s/a aprobat de instanta in oct 2010 / ulterior actului de vanzare cumparare.
Exista posibiliatea sa se anuleze aceste act tinand cont ca firma are datorii mari la o banca?
Daca acest act se anuleaza pot eu sa mi recuperez banii tinand cont ca sunt un cumparator de buna credinta si am incheiat un contr de vz cump autentificat la notar
Daca existau riscuri de genul acesta nu era datoria notarului sa ma informeze de aceste riscuri Mentionez ca am platiti toate taxele notariale

Va multumesc din suflet de ajutor
Cel mai recent răspuns: Mihai Costache , Avocat 19:13, 13 Decembrie 2010
pai apartamentul era grevat de sarcini ?
Administratorul judiciar sau, după caz, lichidatorul poate introduce la judecătorul-sindic acţiuni pentru anularea constituirilor ori a transferurilor de drepturi patrimoniale către terţi şi pentru restituirea de către aceştia a bunurilor transmise şi a valorii altor prestaţii executate, realizate de debitor prin următoarele acte:
- acte de transfer cu titlu gratuit, efectuate în cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii;
- acte încheiate în cei 3 ani anteriori deschiderii procedurii, cu intenţia tuturor părţilor implicate în acestea de a sustrage bunuri de la urmărirea de către creditori sau de a le leza în orice alt fel drepturile;
- acte de transfer de proprietate către un creditor pentru stingerea unei datorii anterioare sau în folosul acestuia, efectuate în cele 120 de zile anterioare deschiderii procedurii, dacă suma pe care creditorul ar putea să o obţină în caz de faliment al debitorului este mai mică decât valoarea actului de transfer;

Daca se va ajunge la anularea contractului v/c, atunci aveti dreptul sa va inscrieti la masa credala, ca orice alt creditor. nu veti primi banii achitati pe apartament, cu preferinta fata de alti creditori

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma in insolventa - se anuleaza contractele incheiate pe o perioada de cu 3 ani in urma? catalina_vaduva@yahoo.com catalina_vaduva@yahoo.com Este adevarat ca daca o firma intra in insolventa, se pot anula toate contractele incheiate de aceasta pe o perioada de 3 ani in urma? Adica daca o firma X a ... (vezi toată discuția)
Apartament cumparat de la o persoana juridica romana - voi avea probleme? andy33 andy33 Buna ziua! Intentionez sa cumpar un apartament de la o persoana juridica romana (asociatii sunt arabi). Un avocat mi-a spus ca daca aceasta societate ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto de pe societate catre persoana fizica CRISTIAN CIRMACIU CRISTIAN CIRMACIU Buna seara. Am urmatoarea speta. O societatea a intrat in faliment si lichidatorul a solicitat anularea unui transfer de drepturi patrimoniale, conform unei ... (vezi toată discuția)