Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda Penala - Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda Penala - Inselaciune

Buna ziua, am inselat o persoana pe okazii.ro cu un telefon si am fost incadrat la inselaciune si amendat cu 300 RON, amenda administrativa.
Apoi am mai facut aceiasi greseala odata. Si mi-a spus inspectorul care se ocupa de caz ca v-oi fi amendat penal. Dar inca nu sa solutionat cazul..
Ce presupune acest fapt?ce pot face? Am vreo sansa sa nu iau amenda penala?am recunoscut fapta..si daca primesc o amenda penala in valoare de cat poate fi? si apare in cazier?daca o platesc
multumesc anticipat
Amenda penala la inselaciune,fapta repetata?
Art.215 c.p.-inselaciunea-nu prevede ca pedeapsa minima amenda penala,prevede doar sanctiunea inchisorii.In alta ordine de idei,nu are de unde sa stie politistul care va fi sanctiunea aplicata de instanta de judecata,pt ca amenda penala (!!!) este o pedeapsa minima la anumite infractiuni dar aceasta este aplicata doar de catre instanta de judecata,prin sentinta judecatoreasca.Chiar daca ar fi vorba de amenda penala,aceasta este inscrisa in cazierul judiciar,dar nu este cazul in speta data.Este fara echivoc ca procurorul de caz se va folosi in acuzare de faptul ca desi ati beneficiat de clementa legii,nu ati inteles sa nu mai incalcati legea,ceea ce ar putea constitui o circumstanta agravanta.Sfatul meu este sa consultati un avocat.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Ce puteti face ?
Sa gasiti o alta preocupare,fara conotatii penale.

In functie de probatoriile administrate vi se va intocmi dosar penal pentru savarsirea infractiunii de inselaciune conf.art.215 c.pen,unde pedeapsa prevazuta este de la 6 luni la 12 ani.
Probabil ca in final vi se va aplica o pedeapsa cu suspendarea executarii conform art.81 c.pen.#-o:((

Poate va maturizati intre timp...:confused:
adipan91 a scris:

Buna ziua, am inselat o persoana pe okazii.ro cu un telefon si am fost incadrat la inselaciune si amendat cu 300 RON, amenda administrativa.
Apoi am mai facut aceiasi greseala odata. Si mi-a spus inspectorul care se ocupa de caz ca v-oi fi amendat penal. Dar inca nu sa solutionat cazul..
Ce presupune acest fapt?ce pot face? Am vreo sansa sa nu iau amenda penala?am recunoscut fapta..si daca primesc o amenda penala in valoare de cat poate fi? si apare in cazier?daca o platesc
multumesc anticipat

Nu aveti sanse sa primiti amenda penala..din fericire.
A-ti vrea sa primiti amenda penala,dar si aceea se trece in cazier
Ve-ti primii inchisoare cu suspendare,iar la inca o infractiune,ve-ti primii pedeapsa pentru acea infractiune+pedeapsa cu suspendare,ine regim de detentie+un sut in fund,in loc de pachete.
da.. eu inteleg ce imi spune-ti dar eu am mai facut odata si am luat o amenda administrativa si acum inspectorul care sa ocupat de caz mi-a spus ca probabil o sa iau o amenda penala. Deci este posibil presupun, din moment ce am mai luat amenda odata pe treaba asta
Este dreptul dvs sa va consolatit si sa va autoamagiti,al politistului sa spuna ce vrea,dar legea are alte prevederi.
Era o vorba romaneasca care spunea ca "o data vede nasul..."