Forum Discuţii diverse Cultură generală Ce poti transmite in prag de sarbatori
Discuție deschisă în Cultură generală

Ce poti transmite in prag de sarbatori

In prag de sarbatori,bioritmul fiecarei persoane se transforma in functie de factorii de mediu,familiali,sociali,profesionali,afectiv.

Va provoc la un subiect atractiv cu privire la gandurile Dv. fata de cei dragi,prieteni,cunostinte ori colegi ,carora le transmiteti urari,mesaje ,felicitari ori sms-uri cu ocazia sarbatorilor minunate de iarna.

Eu,am pregatit deja mesajele pentru:

:love:iubitel,
“Lovi-te-ar trenul fericirii, trazni-te-ar fulgerul iubirii, cade-ti-ar in cap un sac cu bani si un bilet cu La multi ani!”:magic:

“2010 este la usa, asa ca tine minte:
-viata-i scurta!
- Incalca regulile, pune-ti intrebari, iarta repede, iubeste cu adevarat, razi fara retinere, si nu regreta nimic din ce te-a facut sa zambesti sau sa simti.
La Multi Ani 2010!”

“Cand ne trezim dimineata avem 2 optiuni:
1- sa ne intoarcem la somn si sa mai visam putin,
2- sa ne ridicam din pat si sa facem visele realitate!
La Multi Ani 2009! Sa-ti fie visele realitate!”

pentru prieteni,colegi si pentru SEF,

“Anul nou… o bucurie
Viata toata sa va fie!
Bani, masina, fericire,
Sanatate si iubire.
Nu-i de-ajuns sa le doresti,
Tipa X-(, lupta, da din coate,
Asa le obtii pe toate!”
*********************************
“Doamne de Sarbatori ajuta-ma sa uit de persoanele pe care nu le plac,
Fa-ma sa ma intalnesc cu cei care imi plac,
Si ajuta-ma sa fac diferenta intre cei care nu-mi plac si cei care-mi plac…
(Mai ales dupa cateva pahare)”
*******************************************

Cele mai calde URARI

“Anul nou ce va veni sa-ti aduca bucurii, concediu 8 luni pe an si salariu barosan! In Paris sa-ti cheltui banii ca sa moara toti dusmanii, sa traiesti cat si bunica… LA MULTZI ANI! si pupa sticla…..”

“Anul nou ce vine, va doresc sa va aduca
Carduri VISA Diamant,
carnavaluri pe la Rio,
Brazilience-n custodie,
Haide, gata cu VISAtul,
s-a mai ars şi cozonacul”

URATURA

“Aho, aho, copii si frati,
Unchi, matusi, veri si cumnati,
Muncitori si carturari,
Tarani si parlamentari,
Militari, doctori, studenti,
Promovati si repetenti,
Scafandri si alpinisti,
Infractori si politisti,
Vanzatoare si soferi,
Angajatori si someri,
Copii, tineri si batrani,
Intr-un cuvant: FRATI ROMANI-
Stati putin si nu manati
Si urarea-mi ascultati:

Anul care va sa vina
va fi un an de lumina,
cocosii vor sparge zorii
anuntand investitorii
care vor sosi la noi
multi mai frate, un puhoi!
Unii mici, altii mai mari,
Numai EURO si dolari!
Va spori val dupa val
aportul de capital.
Din mormanele de fiare
ridica-vom in picioare
fabrici multe si uzine,
tractorase si combine!
In fiece cartier
va fi doar cate-un somer
si din fostii boschetari
se vor face functionari
gestionari abili de parcuri,
sefi la cainii pusi in tarcuri!
Pensiile vor urca,
preturile vor scadea,
se va majora chenzina,
se va ieftini benzina.
Medicamentele toate vor fi aspru compensate!
Veti trai si veti vedea ca toate s-or indrepta!
M-am luat cu uratura si nu-mi mai pot tine gura!
Bata-va pe toti caldura, mancarea si bautura!
Si la anul cand venim sanatosi sa va gasim,
avutul sa vi-l sporiti!
LA MULTI ANI!
FITI FERICITI!!!”=D>=D>=D>

Retetar -2011

“Se iau douasprezece luni, se curata bine de amaraciune, stress, mandrie, invidie, egoism, formalism si frica. Se imparte fiecare luna in 28-31 de zile, pentru ca provizia sa ajunga exact un an. Se cantareste munca si linistea, adaugandu-se chibzuinta si harul. Se cerne cu abilitate, iubire si vointa, intelepciune, ingaduinta, frecandu-se cu sinceritate, tandrete, gratie si alint. Se uneste rabdarea cu bunavointa, muzica si buna dispozitie. Se impatureste cu intelegere si speranta, se pudreaza cu sacrificii, se presara vraja, daruire si receptivitate. Se acopera cu amabilitate, gingasie si mult bun simt. Se indulceste cu multa toleranta, optimism, veselie si umor. Se aromeaza cu blandete, bunatate, concesii si acuratete sufleteasca. Tapetata cu afectivitate si pretuire, se coace la caldura inimii, cu dragoste din belsug. Se flambeaza cu puritate, stima si respect. Preparatul se serveste zilnic, cu buchete de fericire, ornat cu surprize, invelit in invioratoarea si inepuizabila credinta in Dumnezeu! Pofta buna!”

“Sa ai tot ce iti doresti si chiar ceva in plus. La multi ani si sa ne vedem sanatosi si grasi ;) la anul.”

In anul ce vine, sa ai un drum al tau, propriu, pe care sa mergi cu pasi linistiti, dar nu scartaiti, cu fruntea ridicata, cu umerii drepti, sa nu te lasi ispitit de carari ce te ratacesc, iar faptele savarsite cu pricepere, cu cinste, cu demnitate sa-ti dea macar o crenguta pentru incununarea vietii tale!

Fie ca anul care incepe sa ti astearna in cale, poteca neteda, vegheata de stelute norocoase si ingeri balai! Iar dorintele tale, toate-toate sa se implineasca, cate una in fiecare zi...!!!

Noul an se asterne inaintea noastra ca un volum nescris cu 365 de pagini goale. Va uram sa le scrieti numai cu lucruri bune, impliniri si fericire pentru ca la sfarsitul volumului sa-l cititi cu bucurie.

E momentul sa incepi sa visezi. Mai ai cateva ore de reverie, cateva ore de fericire, cateva ore de naivitate in care sa crezi ca toti oamenii sunt buni… La 12 noaptea nu iti vei pierde pantoful asemeni Cenusaresei, dar vine Noul An!

Priviti anul care a trecut cu sufletul unul om intelept si noul an cu ochi limpezi de copil reflectand uimirea si credinta.
Sperand ca ne considerati prieteni ai dvs. indraznim sa va trimitem gandul nostru protector ca noul an sa va aduca dragoste,a, armonia, stralucirea si lumina pe care le meritati din plin.
Momentele speciale ale sfarsitului de an sa-ti aduca veselia in casa, bani in buzunar si poate un mertzan.

si nu in ultimul rand,o urare sincera pentru PARINTI:

Tata bun, mama iubita/ Azi e ziua potrivita/ Sa va spun ce va doresc/ Sa v-arat cat va iubesc./ Va doresc intai de toate,/ Un an nou cu sanatate,/ Voie buna, trai usor,/ Bucurie si mult spor/De voi mereu mi-e dor/Doar iubirea parinteasca /Poate viata sa-nfloreasca/Pentru voi,parinti iubiti/Nu exista niciodata?Daruri si imbratisari/Respectul e infinit/Dragi parinti ce-ati chinuit/Ca sa cresteti 5 vlastari/Deveniti toti barosani/La Anul si LA MULTI ANI !

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi
si
La multi Ani!-tuturor celor dragi !