Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... repunere pe rol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

repunere pe rol

In cazul in care instanta dispune la termen suspendarea dosarului in conformitate cu art.242 alin.1 pct.2 C.pr.c. pentru neprezentarea partilor si lipsa cererii de judecarea in lipsa , cu ocazia depunerii cererii de repunere pe rol se achita 1/2 parte din timbrarea initiala . Ce se poate invoca , ca temei legal , la solicitarea repunerii , pentru a evita taxarea dubla , in cazul in care reclamantul a solicitat in scris (cu alt tip de litere , subliniat) judecarea in lipsa in cazul in care partile nu se prezinta .
daca nu ati atacat cu recurs incheierea prin care se suspenda dosarul, nu se poate face nimic in privinta taxei de timbru
Intrucat incheierea nu se comunica , care este termenul de a face recurs ?
incheierea se comunica si este cu recurs pe toata durata suspendarii.