Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract individual de munca

in cazul pensiei de invaliditate care este temeiul legal de incetare a contractului individual de munca.
Multumesc.
In situatia in care salariatii sunt pensionati de invaliditate (art.53-58 din Legea nr. 19/2000) incetarea de drept a contactului va interveni doar la data comunicarii deciziei de pensionare.
este o situatie asimilata art 56 lit d din Codul Muncii
marydumitrescu a scris:

In situatia in care salariatii sunt pensionati de invaliditate (art.53-58 din Legea nr. 19/2000) incetarea de drept a contactului va interveni doar la data comunicarii deciziei de pensionare.
este o situatie asimilata art 56 lit d din Codul Muncii

art.56 lit.d C.mun. are un nou continut dupa intrarea in vigoare a legii nr.49/2010 , si anume : c.i.m. inceteaza de drept la la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

marydumitrescu a scris:

In situatia in care salariatii sunt pensionati de invaliditate (art.53-58 din Legea nr. 19/2000) incetarea de drept a contactului va interveni doar la data comunicarii deciziei de pensionare.
este o situatie asimilata art 56 lit d din Codul Muncii

art.56 lit.d C.mun. are un nou continut dupa intrarea in vigoare a legii nr.49/2010 , si anume : c.i.m. inceteaza de drept la la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Exact asta si spuneam: suntem in cazul unei incetari de drept diferenta este ca la pensie pentru invaliditate contractul inceteaza la data comunicarii deciziei de pensionare, iar in cazul pensiei pentru limita de varsta la data indeplinirii conditiilor legale. Intrebarea utilizatorului era legata de temeiul juridic care insa nu este prevazut expres in codul muncii, lit d a art 56 nefiind suficient de acoperitoare, de aceea am facut trimitere si la Legea pensiilor
Legea nu mai prevede incetarea c.i.m. la data comunicarii deciziei de pensionare , ci la indeplinirea conditiilor de pensionare.