Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare

Daca un angajat se pensioneaza pentru limita de virsta beneficiind si de grupa a II a de munca CIM se desface cu data depunerii dosarului sau trebuie asteptata decizia de pensionare?

Va multumesc.
Se asteapta decizia de pensie.
Potrivit prevederilor actuale din Codul muncii :Art. 56. - (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;
Deci in lege este vorba de varsta standard de pensionare, si nu de reducerea varstelor standard ,ca urmare a grupei a II-a.
ContSters203305, utilizator
La data primirii deciziei deciziei de pensionare, veti inceta contractul. Daca doriti sa il mai tineti in cadrul firmei, ii veti face alt contract.

Incetarea de drept a contractului, Codul Muncii
art. 56 d
"...la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salaratului potrivit legii."
namiru a scris:

La data primirii deciziei deciziei de pensionare, veti inceta contractul. Daca doriti sa il mai tineti in cadrul firmei, ii veti face alt contract.

Incetarea de drept a contractului, Codul Muncii
art. 56 d
"...la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salaratului potrivit legii."

Aceasta prevedere intra in vigoare de la 01.05.2011 ... d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; ..;)
Nu am citat din codul nou ci din cel in vigoare acum.
"d) la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;" (O.U.G. nr. 65/2005);)
Doina Elena, Consultant resurse umane
namiru a scris:

Nu am citat din codul nou ci din cel in vigoare acum.
"d) la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;" (O.U.G. nr. 65/2005);)

Chiar asa ? ... actualele prevederi sunt : d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; ..

Vedeti Legea nr.49 din 19 martie 2010 privind unele măsuri în domeniul muncii şi asigurărilor sociale care a modificat art.56 lit.d C.mun.