Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete cadou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete cadou

Suntem un sindicat care doreste sa-si recompenseze membrii cu tichete cadou. Acestea sunt impozabile?
Doresc o solutie pentru a acorda niste compensatii de pana la 150 lei care sa nu fie impozitate?Multumesc pentru sugestii.
Conform Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 58/2010, publicata in Monitorul Oficial nr. 431/2010, se stabileste un impozit de 16% pe care angajatii benecificiari ai tichetelor (de masa, cadou cu destinatie sociala sau vacanta) vor trebui sa il plateasca.