Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Organizare profesionala consilieri juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Organizare profesionala consilieri juridici

Vreau sa ma inscriu, conform in legii, in o organizatie profesionala a consilierilor juridici. In Bacau, exista doua variante - amandoua cu tabloul consilierilor juridici afisat la Tribunal. Prima varianta este Corpul Consilierilor Juridici - sediul in Bucuresti, taxa de intrare e in jur de vreo 700 lei. A doua varianta este o asociatie inregistrata in Bacau, taxa de intrare e in jur de vreo 30 lei.

O fi avand vreun avantaj inscrierea in CCJ ?
Asociatia respectiva din Bacau nu tine de Uniunea CCJ Bucuresti?
Ana-Maria Dutescu, Avocat
nu ! citind site, observ ca e membru fondator al federatiei 'Pro Jure' din Brasov
Toate asociatiile profesionale ale consilierilor juridici sunt persoane juridice de drept privat, cu patrimoniu propriu si organe de conducere proprii, infiintate in baza ordonantei 26/200.
Niciuna din aceste asociatii profesionale nu ofera membrilor sai niciun beneficiu. Dintre cele doua eu as alege-o pe cea care are costuri mai mici.
Tine-ne la curent cu decizia luata. Si anunta-ne daca gasesti vreo diferenta intre cele doua.
cam la asta ma gandeam si eu - saptamana asta sau saptamana viitoare m-as baga in asta 'ieftina' si fac reportaj din interior :)