Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... LOVIRE! please help
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

LOVIRE! please help

Intr-o seara in urma unor dispute am primt o palma de la un "prieten" si din instinct sau de frica l-am lovit pe acesta cu pumnul in nas.A fost la politie, la IML si are un certificat medicolegal cu 12-14 zile de ingrijire.Eu am 2 martori care pot sa confirme ca el ma lovit primul dar nu am nimic la mana..crezand ca o sa ne impacam.Incidentul s-a intamplat acum 1 an si jumatate, am dat declaratzii la sectie.. si nu mi-a mai venit nimik de la tribunal pt vreun proces.Am crezut ca si-a retras plangerea, dar dupa un an si jumatate am primit citatie iar la sectie sa dau iar declaratie .. si cika abia acum o sa urmeze sa mergem la tribunal.As vrea sa ma impac cu el .. dar nu vrea.Ideea e ca vreau sa stiu ce pot patzi.. dk pot sa scap cu o amenda administrativa si nu una penala.Va multumesc anticipat!
Amenda administrativa o da procurorul.
Pana la instanta trebuie vazut ce dispune procurorul, s-a inceput urmarirea penala.
Asi vrea sa stiu daca s-au luat declaratii la martori si dupa ce vei da declaratie din nou sa vezi care e calitatea ta?
se poate scoate fara nimic.
stiu ca au dat iar declaratii martorii lui .. luni o sa ma duc si eu cu ai mei .. sa declare si ei .. si o sa il intreb pe subinspectorul care se ocupa de cercetare .. ce calitate am
Daca nu ai cazier, ai mari sanse sa scapi cu amenda administrativa, chia daca recunosti fapta. Spune in declaratie ca te aflai in legitima aparare, in caz ca nu contravine cu ce ai declarat pana acum.
Pot spune si eu ceva ? nu sunt in domeniu dar am intalnit un caz aproape la fel.
Un baiat s-a incaierat cu altcineva, a lovit un minor si i-a rupt 2 dinti. La fel s-a dus la politie ptr. declaratii si dupa un an a ajuns in instanta. Parintii cereau despagubiri 3000 de Euro. Judecatorul a dispus plata cheltuielilor cu punerea dintilor si a dat o amenda de 200000 lei vechi. Deci nu a fost bagat la vatamare corporala grava sau slutire.
ghola a scris:

Pot spune si eu ceva ? nu sunt in domeniu dar am intalnit un caz aproape la fel.
Un baiat s-a incaierat cu altcineva, a lovit un minor si i-a rupt 2 dinti. La fel s-a dus la politie ptr. declaratii si dupa un an a ajuns in instanta. Parintii cereau despagubiri 3000 de Euro. Judecatorul a dispus plata cheltuielilor cu punerea dintilor si a dat o amenda de 200000 lei vechi. Deci nu a fost bagat la vatamare corporala grava sau slutire.

...pai da, ca doi dinti rupti, nu constituie o vatamare corp. grava. o vat. corp.grava ar fi aceea cand dintr-o batalie omul se alege cu ficatul spart sau 3 coaste rupte...sau cu ochiul in palma:P ...aia da slutire

referitor la cel care a postat, daca nu are cazier; a fost in legitima aparare ,fiind provocat de partea adversa...atunci totul este o.k....numai ca declaratiile trebuiesc ticluite ca sa nu se declare prostioare la pol. so parchet...stiti cum, anchetatorii au darul de a "te trage de limba";)

Gabriela Mihai, Avocat