Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comisie concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comisie concurs

Poate fi presedintele comisiei de concurs sau membru in comisia de concursul conducatorul institutiei publice?
Nu exista un Regulament privind modul de organizare a concursului ?
hg 497/2010, acolo nu am vazut sa scrie.
solicitarea de anulare a concursului catre cine se adreseaza, tinand cont ca presedintele comisiei este chiar managerul?
Spune doar ca situatia de incompatibilitate poate fi sesizata si de catre conducarul institutiei.
Matei Eugen Marius, utilizator
Art 9 din HG 497/2010 prevede: "Comisia de concurs este formata din maximum 5 membri, dupa cum urmeaza:
a) seful compartimentului in care urmeaza sa se faca angajarea;
b) conducatorul ierarhic al acestuia sau, dupa caz, un reprezentant al institutiei publice ierarhic superioare;
In atare conditii nu vad de unde concluzionati asupra incompatibilitatii managerului.
Pe de alta parte, cazurile de incompatibilitate sunt expres prevazute de art. 10, alin. 3 din acelasi act normativ si anume: a) sot, sotie, ruda sau afin pana la gradul al IV-lea inclusiv cu oricare dintre candidati si b) au relatii cu caracter patrimonial sau interese patrimoniale cu oricare dintre candidati.
Pentru aceste cazuri sunt valabile regulile de sesizare.