Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... VALOARE REZIDUALA LA CONTRACT DE LEASING
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

VALOARE REZIDUALA LA CONTRACT DE LEASING

Am nevoie de o informatie privind calculul valorii reziduale intr-un contract de leasing.
Exista vreo prevedere legala in care se mentioneaza cum se calculeaza acesta, in ce valori poate fi perceputa de societatea de leasing , daca exista o limita maxima/ minima a cestei valori reziduale.
Va multumesc anticipat!
In primul rand, trebuie sa stiti ca valoarea de intrare reprezinta acea valoarea la care a fost achizitionat bunul de catre finantator, adica costul de achizitie.

Valoare totala reprezinta valoarea totala a ratelor de leasing la care se adauga valoarea reziduala, iar valoare reziduala este valoarea la care, la expirarea contractului de leasing, se face transferul dreptului de proprietate asupra bunului catre utilizator.

Rata de leasing reprezinta, in cazul leasingului financiar, cotaparte din valoarea de intrare a bunului si a dobanzii de leasing.

Dobanda de leasing reprezinta rata medie a dobanzii bancare pe piata romaneasca. In cazul leasingului operational, rata de leasing reprezinta cota de amortizare calculata in conformitate cu actele normative in vigoare si un beneficiu stabilit de partile contractante.

limita reziduala este de 10%
Puteti sa-mi precizati in ce act normativ se prevede procentul de 10 % din valoarea de intrare pentru valoarea reziduala?
Multumesc