Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general leasing operational
Discuție deschisă în Contabilitate în general

leasing operational

Buna ziua,

In cazul in care s-a cumparat o masina prin leasing operational care este valoarea care se va amortiza in contabilitatea cumparatorului? In timpul leasingului aceasta se amortizeaza in contab vanzatorului, iar la transferul draptului de proprietate numai valoarea reziduala se fa amortiza?

Multumesc.
Leasingul operational, este practic un contract de inchiriere a bunului respectiv, in speta, masina. Asa ca, in acest caz, amortizarea este calculata de proprietarul bunului, respectiv de societatea de leasing.
In contabilitatea locatarului, bunurile luate in leasing operational sunt evidentiate in conturi de evidenta din afara bilantului
Am sa va prezint mai jos, inregistrarile contabile.

- Primirea in gestiune a mijlocului de transport in regim de leasing operational (valoarea ratelor de leasing):
Debit 8036 ,,Redevente, locatii de gestiune si alte datorii asimilate''
- Inregistrarea facturii de leasing de la locator, reprezentand ratele de leasing de platit:
%= 401 ,,Furnizori''
612 ,,Cheltuieli cu redeventele, locatiile de gestiune si chiriile''
4426 ,,TVA deductibila''
Concomitent se diminueaza valoarea totala a ratelor de leasing cu sumele facturate:
Credit cont 8036 ,,Redevente, locatii de gestiune si alte datorii asimilate''
- Plata facturii emise de locator:
401 ,,Furnizori''= 5121,,Conturi in lei la banci''
La fel se inregistreaza toate facturile primite de la locator pana la incheierea contractului de leasing operational.
La sfarsitul perioadei de leasing operational, daca se doreste cumpararea mijlocului de transport, se factureaza si valoarea reziduala stabilita in contract, transferandu-se dreptul de proprietate.
- Inregistrarea transferului dreptului de proprietate:
% = 401,,Furnizori''
2133 ,,Mijloace de transport''
.4426,,TVA deductibila''
Concomitent se poate inregistra diferenta pana la nivelul valorii contabile a autoturismului, reprezentand valoarea ramasa de amortizat calculata de finantator, facturata utilizatorului :
2133 ,,Mijloace de transport'' = 2813,,Amortizarea instalatiilor, mijloacelor de transport, animalelor si plantatiilor''
Plata facturii emise de locator pentru valoarea reziduala:
401,,Furnizori'' = 5121 ,,Conturi in lei la banci''