Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Depunere dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Depunere dosar pensie

Buna ziua,

Cu cat timp inainte de ajungerea efectiva la pensie se paote depune dosaru la CNAPS ?

Deasemenea daca trebuie sa ies in 3 luni la pensie de varsta pt ca mi se vor scadea 6 ani datorita grupei de munca (gr a 2-a), pana in prezent acesti 6 ani se scadeau din 60 de ani din ianurie 2011 se vor scadea din 63 sau din 60 de ani si cateva luni, varsta de pensionare va sari cu 3 ani in cazul meu sau doar cu cativa luni ca la cei care nu au grupa de munca?

Va multumesc
Cererea si actele se depun la casa de pensii atunci cand indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Pentru a va raspunde si la cealalta intrebare, va rog sa reveniti cu data nasterii dvs. si cu stagiile realizate (in total si in grupa II de munca).
20.02.1957, cu o vebhime de de 24 ani 6 luni in grupa a 2-a, iar in grupa a 3-a o vechime de 9 ani.
Va multumesc
Badger, utilizator
Pornesc din start de la prezumtia ca sunteti / intrebati pentru o doamna, altfel n-ati fi scris despre varsta standard de pensionare de 60 de ani.

Pentru o femeie nascuta in februarie 1957, varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Pentru 24 de ani lucrati in grupa II de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 5 ani si 6 luni, nu cu 6 ani (asa era si in Legea nr. 19/2000, asa este si in viitoarea lege a pensiilor). Prin urmare, cei 5 ani si 6 luni se scad din 60 de ani si 8 luni, rezultand ca puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 2 luni.
Deci cei 5 ani si 6 luni nu se vor scada din 63 ci din 60 si 8 luni, imi era frica ca daca pana acum se scadea din 60 (desi deabea in 2015 se ajungea la 60) de acuma poate se va scadea direct din 63, dar din ce am inteles de la dvs se va scadea din 60 + 3 luni pe an incepand din ianuarie 2011

Multumesc pt lamuriri
Badger, utilizator
Badger a scris:
(...) dar din ce am inteles de la dvs se va scadea din 60 + 3 luni pe an incepand din ianuarie 2011

:"> Sa stiti ca nu inteleg finalul mesajului dvs. De ce s-ar aduna 3 luni in fiecare an?
Scaderea e simpla: 60 de ani si 8 luni minus 5 ani si 6 luni egal 55 de ani si 2 luni. Nu va complicati inutil, facand alte calcule.