avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... familia.sustinere.indemnizatie concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

familia.sustinere.indemnizatie concediu de maternitate

Buna seara.
Oare ar putea fi invocata cu succes ca neconstitutionala norma juridica din Oug 111 din 2010 care da dreptul la indemnizatie doar persoanelor care urmeaza o facultate la cursuri de zi, si care, ar trebui interpretata-in sens constitutional-ca se aplica si beneficiarilor de la invatamantul la distanta; prin raportare desigur la art. 16 alin 1- 2 si art. 47 alin. 2 din Legea fundamentala.
P.S.pentru cei din comunitatea avocatnet am gasit punctul de vedere al Consiliului National pentru Combaterea discriminarii, postat pe bogdandiaconu.blogspot.com.Acest punct de vedere poate ajuta mamicile.
Ultima modificare: Duminică, 19 Decembrie 2010
ContSters182184, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters182184 , utilizator 14:11, 19 Decembrie 2010
andrei oprea a scris:

Buna seara.
Oare ar putea fi invocata cu succes ca neconstitutionala norma juridica din Oug 111 din 2010 care da dreptul la indemnizatie doar persoanelor care urmeaza o facultate la cursuri de zi, si care, ar trebui interpretata-in sens constitutional-ca se aplica si beneficiarilor de la invatamantul la distanta; prin raportare desigur la art. 16 alin 1- 2 si art. 47 alin. 2 din Legea fundamentala.
P.S.pentru cei din comunitatea avocatnet am gasit punctul de vedere al Consiliului National pentru Combaterea discriminarii, postat pe bogdandiaconu.blogspot.com.Acest punct de vedere poate ajuta mamicile.

Astept opinii cu privire la acordarea indemnizatiei doar pentru situatia cursurilor universitare la zi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comentariu deciziei curtii constitutionale 1570 din 19 noiembrie 2009 isabelap isabelap Buna ziua! Sunt studenta in anul I la Drept si cum orice inceput e greu ma confrunt si eu cu o dificultate si anume Dreptul Constitutional. Pe langa faptul ca ... (vezi toată discuția)
Cncd sexu sexu cine poate constata dacă anumite articole din lege sunt discriminatorii ? (vezi toată discuția)
Abilitarea pfa ContSters231027 ContSters231027 buna ziua, desi am pregatire superioara cu licenta in psihologie,un master in inginerie mecanica privind MSSM,cursuri de 40 respectiv 80 ore in ... (vezi toată discuția)