Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... familia.sustinere.indemnizatie concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

familia.sustinere.indemnizatie concediu de maternitate

Buna seara.
Oare ar putea fi invocata cu succes ca neconstitutionala norma juridica din Oug 111 din 2010 care da dreptul la indemnizatie doar persoanelor care urmeaza o facultate la cursuri de zi, si care, ar trebui interpretata-in sens constitutional-ca se aplica si beneficiarilor de la invatamantul la distanta; prin raportare desigur la art. 16 alin 1- 2 si art. 47 alin. 2 din Legea fundamentala.
P.S.pentru cei din comunitatea avocatnet am gasit punctul de vedere al Consiliului National pentru Combaterea discriminarii, postat pe bogdandiaconu.blogspot.com.Acest punct de vedere poate ajuta mamicile.
ContSters182184, utilizator
andrei oprea a scris:

Buna seara.
Oare ar putea fi invocata cu succes ca neconstitutionala norma juridica din Oug 111 din 2010 care da dreptul la indemnizatie doar persoanelor care urmeaza o facultate la cursuri de zi, si care, ar trebui interpretata-in sens constitutional-ca se aplica si beneficiarilor de la invatamantul la distanta; prin raportare desigur la art. 16 alin 1- 2 si art. 47 alin. 2 din Legea fundamentala.
P.S.pentru cei din comunitatea avocatnet am gasit punctul de vedere al Consiliului National pentru Combaterea discriminarii, postat pe bogdandiaconu.blogspot.com.Acest punct de vedere poate ajuta mamicile.

Astept opinii cu privire la acordarea indemnizatiei doar pentru situatia cursurilor universitare la zi