Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formularul A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formularul A1

Buna,
Am inteles ca de la 1 mai 2010 s-a schimbat Regulamentele (CEE) nr. 1408/71 şi 574/72 vor fi înlocuite de Regulamentul (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European şi al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială şi, respectiv, de Regulamentul (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European şi al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială.

Asta inseamna ca si formularul E101 este inlocuit cu A1.

Carei institutii ma pot adresa pentru a intra in legalitate ? Adica sa intocmesc aceasta documentatie si ce documente imi trebuiesc pentru a obtine acest formular?

Multumesc.
Trebuie sa va adresati casei de pensii.
Documente necesare angajatorului:

1. certificatul de atestare fiscală, eliberat de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, valabil la data depunerii cererii, care să ateste achitarea obligaţiilor la bugetul general consolidat;
2. adeverinţa privind stagiul de cotizare realizat în ultimele 12 luni, emisă de casa judeţeană de pensii competentă, pentru ..... salariaţi;
3. ultimele situaţii financiare ale societăţii (bilanţ contabil, balanţe de verificare sintetice şi analitice);
4. certificatul de înregistrare al societăţii eliberat de Oficiul Registrului Comerţului; 5. contractul individual de muncă al salariaţilor în cauză;
6. adeverinţă de la Inspectoratul Teritorial de Muncă/declaraţie pe proprie răspundere din care sa rezulte  numărul de salariaţi existenţi la data depunerii cererii;
7. certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comerţului referitor la situaţia angajatorului în luna în curs;
8. contractul/antecontractul dintre societatea din România şi societatea din tara pentru care se solicita;
9. actul de identitate din România al salariaţilor;
10. declaraţie pe proprie a angajatilor răspundere că au/nu au beneficiat de Formulare E 102 (A1); în caz afirmativ, urmează a se prezenta un exemplar al formularului/formularelor în cauză.
Într-adevar, începând cu data de 1 mai 2010 Regulamentele (CEE) nr. 1408/71 şi ost574/72 au fi înlocuite de Regulamentul (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European şi al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială şi, respectiv, de Regulamentul (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European şi al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială.
De asemenea, se va utiliza documentul portabil A1, în locul formularului E 101.

Formularul A1 este emis de Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale .