Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa nou infiintat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa nou infiintat

Buna ziua
In legatura cu un PFA nou infiintat, ca sa lucrez in UE, ce formulare imi trebuie.am inteles ca formularul E111 si E101.
de unde le pot procura si in ce conditii.
multumesc
Incepând cu data de 1 mai 2010 Regulamentele (CEE) nr. 1408/71 şi ost574/72 au fi înlocuite de Regulamentul (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European şi al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială şi, respectiv, de Regulamentul (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European şi al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială.
De asemenea, se va utiliza documentul portabil A1, în locul formularului E 101.

Formularul A1 este emis de Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale .

Pentru ca salariatul sa aiba dreptul la prestatii de asigurari de sanatate (inclusiv urgente medicale), maternitate, acordate in contul institutiei competente din Romania de catre institutia similara din strainatate este necesara obtinerea Formularului E 106, „Atestat de drept la prestatii in natura de asigurare de sanatate, maternitate pentru persoanele care isi au resedinta in alt stat decat in statul competent”, formular ce se elibereaza de Casa de Asigurari de Sanatate de care apartine salariatul in Romania. Formularul 106 va fi obtinut in situatia in care salariatul si-a transferat rezidenta sau domiciliul in statul de ocupare. Daca salariatul isi mentine resedinta in statul de trimitere, respectiv in Romania, va fi suficient Cardul european de asigurari de sanatate sau Formularul E111.