Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale control din partea anaf asupra unei societati radiate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

control din partea anaf asupra unei societati radiate

Salutare tuturor membrilor acestui forum.
As dori sa va intreb daca este posibil ca anaf sa efectueze control fiscal asupra unei srl pt care s-a pronuntat decizia de radiere de la registrul comertului/judecatorie.
Mai adaug ca anterior procedurii de radiere am cerut rambursare de tva si am primit acest tva fara control prealabil din partea anaf. In plus, la momentul dizolvarii, am cerut certificat de atestare fiscala catre anaf si am primit acest certificat in care se specifica ca societatea nu are datorii catre buget.
Si as mai intreba, poate, ce risc in calitate de administrator/asociat unic al acestei srl daca, in eventualitatea in care inspectorii anaf hotarasc sa amendeze societatea, eu decid sa nu efectuez nici un fel de plata ?
Daca nu ma insel, legea prevede obligativitatea pastrari anumitor documente pana la 1o ani . Indiferent daca societatea este sau nu radiata. Sa fie asta doar de flori de mar?
Adica contractele de munca, inclusiv plata salariilor si plata CASS, plata impozitelor si altele.
Pana la termenul de prescriptie acestea trebuie sa fie disponibile controlului autoritatilor.
Indiferent daca firma mai functioneaza sau este radiata, documentele trebuie sa fie accesibile organelor de control.
Pe moment nu pot sa numesc reglementarile de rigoare, sunt doar un utilizator. O persoana competenta insa poate sa numeasca probabil repede normativele in vigoara. Se poate cauta pe google, veti gasi repede aceste normative.
Sub rezerva ca acestea nu s-au schimbat .
Iar daca se constata anumite neregularitati, cei care le-au comis vor putea fi trasi la raspundere.
kappauser, utilizator
legea spune defapt ca arhiva trebuie pastrata 5 ani.
arunca telefonul si cartela pe care ai fost sunat si pune zavorul la usa!
alberto_e60 a scris:

legea spune defapt ca arhiva trebuie pastrata 5 ani.
....

Ordinul 3512/2008 din 27.11.2008 privind termene de pastrare a documentelor financiar-contabile
- statele de salariile: 50 ani
- documentele justificative si contabile: 10 ani
- alte documente: 5ani
daca societatea este radiata ce sa controleze.nu exista nici o persoana care sa raspunda dupa radiere.
daca iti da amenda o contesti, in conditiile in care ai certificat fiscal
sad a scris:

Dupa trecerea a 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial a rezolutiei prin care directorul/persoana desemnata la ORCT a dispus radierea nu se mai poate intampla nimic,

sad are perfecta dreptate , eu doar completez...
Daca in termenul de 30 de zile de la publicarea in MO a rezolutiei de radiere nici o persoana interesata nu a facut opozitie inregistrata la ORC = nu se mai poate intampla nimic
In traducere mortul de la groapa nu se mai intoarce
O societate radiata nu mai are personalite juridica , asociatii si administratorii nu mai au aceasta calitate si ca atare nu mai pot reprezenta societatea
Ca sfat - nu mai raspundeti solicitarilor de control !