Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cooperativa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cooperativa

Buna

Vreau sa va intreb, daca in Romania se poate infiinta a cooperativa scolara?
Si ce fel de taxe si impozite platesc cooperatiile?

Multumesc mult pt raspuns!
Societatea cooperativă este o asociaţie autonomă de persoane fizice şi/sau juridice , după caz, constituită pe baza consimţământului liber exprimat de acestea, în scopul promovării intereselor economice, sociale şi culturale ale membrilor cooperatori, fiind deţinută în comun şi controlată democratic de către membrii săi, în conformitate cu principiile cooperatiste.

Cititi cu atentie Legea nr.1/2005 privind organizarea şi funcţionarea cooperaţiei.
ART. 4 - Societăţile cooperative de gradul 1 se pot constitui în una dintre următoarele forme:
a) societăţi cooperative meşteşugăreşti - asociaţii de persoane fizice care desfăşoară în comun activităţi de producţie, de comercializare a mărfurilor, de executare de lucrări şi prestări de servicii, care contribuie, direct sau indirect, la dezvoltarea activităţilor meşteşugăreşti ale membrilor lor cooperatori;
b) societăţi cooperative de consum
- asociaţii de persoane fizice care desfăşoară în comun activităţi de aprovizionare a membrilor cooperatori şi a terţilor cu produse pe care le cumpără sau le produc şi activităţi de prestări de servicii către membrii lor cooperatori şi către terţi;
c) societăţi cooperative de valorificare - asociaţii de persoane fizice care se constituie în scopul de a valorifica produsele proprii sau achiziţionate prin distribuţie directă sau prin prelucrare şi distribuţie directă;
d) societăţi cooperative agricole
- asociaţii de persoane fizice care se constituie cu scopul de a exploata în comun suprafeţele agricole deţinute de membrii cooperatori, de a efectua în comun lucrări de îmbunătăţiri funciare, de a utiliza în comun maşini şi instalaţii şi de a valorifica produsele agricole;
e) societăţi cooperative de locuinţe - asociaţii de persoane fizice care se constituie cu scopul de a construi, cumpăra, conserva, renova şi administra locuinţe pentru membrii lor cooperatori;
f) societăţi cooperative pescăreşti
- asociaţii de persoane fizice care se constituie cu scopul de a înfiinţa ferme piscicole şi de acvacultură, de a produce, repara, întreţine şi cumpăra echipamente, utilaje, instalaţii, ambarcaţiuni de pescuit, precum şi de a pescui, prelucra şi distribui produse piscicole;
g) societăţi cooperative de transporturi - asociaţii de persoane fizice care se constituie cu scopul de a realiza activităţi de transport şi activităţi conexe acestora, pentru membrii cooperatori şi pentru terţi, pentru îmbunătăţirea tehnică şi economică a activităţilor de transport desfăşurate de membrii cooperatori;
h) societăţi cooperative forestiere
- asociaţii de persoane fizice care se constituie cu scopul de a amenaja, exploata, regenera şi proteja fondul forestier deţinut de membrii cooperatori, ţinând seama de condiţiile impuse de regimul silvic;
i) societăţi cooperative de alte forme, care se vor constitui cu respectarea dispoziţiilor prezentei legi.

In principiu, legea va permite costituirea unei societati cooperative scolare.
Marcel Mihalache, Avocat
Mersi mult pt. raspuns!