avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna

As vrea sa va intreb cate ceva.Stau in concubinaj avand 2 copii unul de 2 ani 5 luni si altul se 4 luni intrebarea mea este ca daca ne-am desparti eu cate sanse as avea ca sa ramana amandoi copii la mine? Cu stima.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 19:29, 18 Decembrie 2010
cam toate sansele daca le puteti oferi conditii bune copiilor
trebuie sa solicitati in instanta incredintarea minorilor catre dvs.
in principiu , avand in vedere varsta minorilor aveti sanse sa vi se incredinteze dvs. amandoi copiii.
conteaza insa si probatoriul administrat in instanta, daca tatal lor este de acord sa-i luati dvs. pe amandoi, raportul de ancheta sociala, etc.
Sansele de amiterea a actiunii de incredintare a minorilor depind de probatoriile administrate de parti pentru a dovedi conditiile de crestere si educare oferite de fiecare dintre acestea,din punct de vedere social,moral si financiar.

Daca sunteti o mma buna in sensul ca nu ii neglijati aveti toate sansele de incredintare.
profiterolrol a scris:

Daca sunteti o mma buna in sensul ca nu ii neglijati aveti toate sansele de incredintare.


Nu este suficient,justitia se administreaza pe baza de probatorii.
In functie de acestea,instanta va delibera si se va pronunta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ContSters175146 ContSters175146 sotia mea cu care sunt in curs de divort a plecat in strainatate acum 1.9 luni.eu raminind aici cu cei 2 copii minori .Ce sanse am ca cei 2 copii sa ramina ... (vezi toată discuția)
Ce sanse am? CiubotaruAna CiubotaruAna Buna ziua,ce drepturi poate sa aiba un \"asa zis tata\" daca nu si-a vazut copilul de vazut de 3 ani,nu ia cumparat si dat niciodata nimic,nu il intreseaza ... (vezi toată discuția)
Copil in relatie de cuncubinaj freenet freenet Am si eu o intrebare,traiesc intr-o relatie de cuncubinaj de 6 ani si avem o fetita de 6 luni,as dori sa ma despart dar as dori ca fetita sa ramana la ... (vezi toată discuția)