Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru asigurator
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru asigurator

Buna dimineata.
Spuneti-mi va rog, exista vre-un articol in Cod de proc.civ. prin care sa se poata depuna cerere la instanta pentru instituirea unui sechestru judiciar sau asigurator pe bunurile creditorului pana la solutionarea cauzei pe fond prin hotarare definitiva si irevocabila ? Ma pot asigura in vre-un fel ca daca pana la solutionarea fondului casa mea se vinde la licitatie ( jud. buftea are termene de solutionare a contestatiei de 4 luni iar eu nu pot plati 10.000 euro cautiune pt.suspendare) eu castigand procesul ii pot lua si eu casa creditorului ? Dosarul penal merge si el greu pt. ca i-am deschis actiune penala pt. inselaciune si fals in declaratii si pana le rezolv pe astea, creditorul si executorul nu vad decat cum sa vanda casa mai repede sa puna mana pe bani. Urat lucru ca nimeni nu a tinut cont si de debitorii de buna credinta si creditorii SARLATANI care vand afacerile de cate 2-3 ori si legea nu prevede nimic decat judecarea pe fond. Atat. Va multumesc.
Teoretic, da, daca litigiul cu creditorul este unul civil, uitati-va pe disp. art.591-596 C.proc.civ. care reglementeaza procedura sechestrului asigurator insa, puteti informativ, sa cititi si disp. art.598-601 C.proc.civ., referitoare la sechestrul judiciar (daca exista un proces cu privire la respectivul bun si al carui drept trebuie conservat...).

Daca sunteti intr-un proces penal, parte vatamata si v-ati constituit parte civila cu o anumita suma, sau/ori ati fost prejudiciata de "faptuitor", puteti formula o cerere Procurorului care se ocupa de caz, pentru instituirea unui sechestru pe bunurile faptuitorului.

Depinde ce fel de proces aveti cu creditorul, civil sau penal.