avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... oprirea furnizarii apei reci
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

oprirea furnizarii apei reci

buna ziua!
sunt restantiera la intretinere, restanta reprezentand suma de 4500 ron. in urma cu 2 saptamani a fost oprita furnizarea apei potabile..mentionez ca nu am primit niciun proces verbal ca sa dovedeasca cele facute si in baza carei reglementari....aceasta masura impotriva restantierilor a fost aplicata tuturor, insa rezolvarea problemei este facuta foarte diferentiat..si anume:majoritatea acestora au facut un angajament de plata cu suma de maxim 200ron..urmand a se esalsona si restul sumei restante...mentionez ca familia mea este formata din 3 membrii:unul student, o somera si un salariat care primeste 1000ron lunar.in aceste conditii am fost pt a cere esalonarea sumei restante cu suma de 200ron, nefiind acceptata si cerandu se in schimb 1000lei +esalonare...deci...salariul p o luna=D>....tinand cont de situatia meteorologica, de faptul k akm apa nu mai poate fi procurata din alte parti, totul fiind inghetat....si de aici se intelege starea actuala a casei, a familiei....fconditiile mizere....ceea ce nu inteleg este cum poate face acest lucru fara proces verbal, d unde discriminarea cu privire la esalonarea sumei(cred k ar trebui luat in seama la aceasta nevoile familiei si suma care intra lunar in casa), refuzul directorului ADP in a da un document la mana cum ca ar fi oprit apa si a refuzat esalonarea platii datorate, cat si.....rezultatul actelor intreprinsa...ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 19:56, 20 Decembrie 2010
Poate ne lamuriti in ce relatie va aflati cu furnizorul. Aveti contract individual sau prin asociatia de proprietari?
Ati amintit de cateva ori de un proces verbal. Cu ce v-at fi avantajat existenta unui proces verbal? E doar o formalitate. Dumneavoastra sunteti restantieri si aveti nevoie de esalonare, de intelegere si mai ales de apa. Probabil ca restanta este acumulata in timp si nu ati facut-o acum in ultimele luni. Suma de care spuneti poate contine restante si de 2-3 ani. Ati facut totusi ceva plati mai consistente macar in perioada de vara cand costurile intretinerii au fost mai mici?
Stimata doamna,

Inainte de a va debransa, furnizorul emite un preaviz, iar daca nu se plateste... se taie utilitatea respectiva. Daca locuiti intr-un bloc, atunci acel preaviz a fost primit de presedinte sau administrator. depinde cum vin facturile.
Cine v-a impus acele sume de 1000+200 lei?
Dumneavoastra faceti o cerere scrisa presedintelui asociatiei, asta daca luiti la bloc, in care explicati situatia financiara a familiei si solicitati ca plata datoriilor catre asocietie sa fie esalonat, in valoare de 200 lei + cheltuielile lunii curente.
@armenteros
Cine v-a impus acele sume de 1000+200 lei?


Cum cine i-a impus ??
Furnizorul de apa.

@mihandreea
majoritatea acestora au facut un angajament de plata cu suma de maxim 200ron..urmand a se esalsona si restul sumei restante.


Majoritatea nu o fi avut datorie de 4500ron ca dv.
Ce se poate face?
Puteti doar sa acceptati ce va impun ei sau sa gasiti alta sursa de apa.O fantana in cazul in care sunteti la casa.Mai incercati sa mai negociati cu ei.
@w_v_w_v, eu cred ca doamna sta la bloc (doamna nu ne-a dat amanunte), deci furnizorul nu "sta de vorba" cu fiecare proprietar ci cu titularul de contract. Asa ziceam si eu, la 4500 lei debit chiar daca va luati un angajament de plata de 200 lei/luna + intretinerea curenta, va trebuie cca. 2 ani pentru a stinge debitul, asa ca, vedeti cum sta treaba. Pe mine ma mira faptul ca as. prop. a rezistat atat de mult timp fara sa va cheme in justitie, pentru ca si la noi furnizorul de apa nu se joaca, ce-i drept actiunea de debransare este precedata de cel putin una sau doua notificari...
Daca sta la casa, bransarea nu are nici-un sort de izbanda daca nu respecta conditiile impuse.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond radet prin care asociatia obliga locatarii sa plateasca in avans sergiu_paul88 sergiu_paul88 Buna ziua, Blocul in care locuiesc are multi restantieri cu sume mari si iarna trecuta ne-a fost oprita apa calda. Au strans bani de la toate apartamentele ... (vezi toată discuția)
Restante la plata intretinerii sandu.53 sandu.53 Buna ziua, Acum cateva zile ni s-a intrerupt furnizarea apei calde datorita unor restante la plata cauzate in principal de neplata de ani de zile a ... (vezi toată discuția)
Plata esalonata a datoriei la radet floricasalaytah floricasalaytah Blocul nostru are o datorie de 40.000 la RADET. Aceasta datorie este din cauza fostului administrator si a catorva rauplatnici din bloc. Am semnat un ... (vezi toată discuția)