avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in constatarea dr de propr asupra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in constatarea dr de propr asupra constructiei fara autorizatie

Daca se solicita instantei pronuntarea unei hot judec in care sa sa se constate ca proprietarul terenului este proprietar si al constructiilor, chiar daca nu a avut autorizatie de construire, cum se timbreaza?
La valoare imobilului edificat sau ca o actiune in constatare?
Cel mai recent răspuns: abby , utilizator 08:32, 18 Martie 2008
La valoarea imobilului.
Problema e daca actiunea e admisibila sau nu.
Daca poti realiza dreptul pe alta cale, actiunea nu e admisibila.
Daca proprietarul a ridicat o constructie, fara autorizatie, pe propriul teren, cu materialele lui, impotriva cui isi valorifica dreptul? E o procedura contencioasa, deci cu cine te judeci, indiferent ca e o actiune in realizare sau in constatare?!
Impotriva primarului comunei zic...
De ce n-ar fi admisibila?
Si cine stabileste valoarea imobilului?
serviciul de taxe si imozite locale?
Romy a scris:


Daca poti realiza dreptul pe alta cale, actiunea nu e admisibila.

ce cale mi-ar mai ramane?
eu am schitat deja actiunea
o pot reda si tare m-ar ajuta daca m-ati ajuta cu ceva sugestii..
Am ceva nelamuriri si eu , si as vrea sa mi le clarific ca sa nu intampin un eventual esec in instanta
ce ziceti ma ajutati?.
Ultima modificare: Luni, 17 Martie 2008
abby, utilizator

Alte discuții în legătură

Constructie fara autorizatie abby abby In urma unui proces de partaj succesoral, incheiat cu hotararea de expedient in 2005 ,am dobandit proprietatea asupra suprafetei de teren de 3000 mp. Pe ... (vezi toată discuția)
Constructie fara autorizatie abby abby In urma unui proces de partaj succesoral, incheiat cu hotararea de expedient in 2005 ,am dobandit proprietatea asupra suprafetei de teren de 3000 mp. Pe ... (vezi toată discuția)
Intabulare constructie ladaru ladaru cum se poate intabula o constructie construita acum vreo 40 de ani fara autorizatie de construire, exista ceva lege care sa specifice ca o constructie care are ... (vezi toată discuția)