Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... \"Sã mori pentru bãnci? Nu, multumesc.\"
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

"Sã mori pentru bãnci? Nu, multumesc."

"Preşedintele Islandei, Olafur Grimsson spunea : „cum putem obliga cetăţenii să plătească pentru greşelile bancherilor?" Bună întrebare pentru preşedinte, premier, guvernator. Ai României."

[ link extern ]

Si stiti care este rasunsul la intrebare?

Va aflati in Romania, nu in Islanda (sau in UE)
vreti sa spuneti "ne aflam":rolleyes:

"Să luăm aminte. Irlanda nu a acceptat să lase băncile sa falimenteze; le-a salvat, plătind locul lor 60 mld euro (deficit bugetar : 32%). Acum, ca stat ,este in stare de faliment controlat de creditorii financiari, nu de cetăţenii irlandezi.":stunned:

gigelin a scris:

vreti sa spuneti "ne aflam":rolleyes:

"Să luăm aminte. Irlanda nu a acceptat să lase băncile sa falimenteze; le-a salvat, plătind locul lor 60 mld euro (deficit bugetar : 32%). Acum, ca stat ,este in stare de faliment controlat de creditorii financiari, nu de cetăţenii irlandezi.":stunned:

salut

bun subiect, criza se datoreaza bancilor si utilizarii irationale a banului public, eu sunt pro instituirii unei taxe pe venitul bancilor, Ungaria a strans la buget sume considerabile din impozitarea bancilor

va doresc o zi frumoasa
salut,:)

si tot in ungaria, statul a obligat bancile sa suporte diferenta de curs valutar la creditele populatiei in franci elvetieni...
B-)
gigelin a scris:

salut,:)

si tot in ungaria, statul a obligat bancile sa suporte diferenta de curs valutar la creditele populatiei in franci elvetieni...
B-)

In Ungaria, a fost un proiect legislativ populist in 2009 de care nu s-a ales nimic. Aveti vreo dovada ca asa ceva este in vigoare sau speculati?

Islanda a iesit mai bine in urma faptului ca a nationalizat bancile si a devalorizat puternic moneda, prima parte fiind imposibila pentru un membru UE. Datoriile islandezilor au fost trecute Angliei si Olandei (Islanda a nationalizat bancile renegand obligatiile acestora fata de non-cetateni), e un scandal diplomatic inca si nu avem nimic aplicabil pentru Romania. Plus ca e o natiune de 300.000 de locuitori, dintre care multi cu dubla cetatenie, somajul s-a rezolvat instant prin emigratie.
eumarian, utilizator