Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi obtinute de sotie dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi obtinute de sotie dupa divort

daca sotii divorteaza si casnicia a durat 5 ani , poate obtine sotia ceva din casa care a fost a sotului dinainte de casatorie?
in anumite conditii, poate obtine doar o creanta fata de sot insa nu si drept de proprietate asupra imobilului.

de exemplu - daca in timpul casatoriei au fost efectuate imbunatatiri ale imobilului care au dus la cresterea valorii sale; sotia a contribuit la plata ratelor bancare aferebte achizitiei imobilului (daca este cumparat prin credit).

nu conteaza durata casatoriei.
Nu poate obtine nimic, indiferent de durata casatoriei.
Bunurile dobandite de soti inainte de casatorie sunt si raman bunuri proprii indiferent de durata casniciei.
Numai daca in timpul casatoriei impreuna cu sotul dvs. prin munca si contributie comuna ati adus imbunatatiri acestui imobil, imbunatatiri care sporesc valoarea acestuia, puteti solicita si obtine un drept de creanta materializat in contravaloarea contributiei dvs.la aceste imbunatatiri.